zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Glashütte Original PanoMaticLunar: Rozum a cit

Jak jinak si připomenout návrat slavné saské značky do našeho portfolia než představením hodinek, které v sobě snoubí všechny hodnoty, které představuje. Dnes už ikonický model může být klidně brán jako výkladní skříň pozoruhodné německé hodinářské školy.

Glashütte Original PanoMaticLunar: Rozum a cit

První model Glashütte Original PanoMaticLunar byl představen už někdy na počátku milénia. Od té doby se spolu s manuálně natahovaným PanoReserve stal ikonou značky a patří mezi její nejprodávanější modely.

PanoReserve

Střídmý mileniál

Od počátku je pro PanoMaticLunar typický na komplikované hodinky střídmý, efektivní design s tvaroslovím a typografií plným saské poetiky. Přestože jsou hodinky velmi elegantní a originální, není zde nic navíc. Za jejich návrhem lze vidět vliv rozumu a citu v dokonalé rovnováze: hodinový číselník i subčíselník malé vteřinovky jsou postaveny mimo střed pouzdra, aby vytvořily prostor pro indikátor měsíční fáze a pro značku typické velké „panoramatické“ datumové okénko, kde jsou první a druhá číslice na zvláštních discích, nikoliv na jednom jako u většiny hodinek. Tolik práce rozumu. Dokonalé vyvážení jednotlivých prvků hodinek je pak věcí citu. A ten se nedá naučit ani ukrást… Výsledné řešení vytvořilo velmi originální tvář hodinek, navíc mohlo být v duchu tradic zachováno pouzdro s kruhovým průměrem.

Ve jménu tradice

I když hodinky vypadají zcela současně a rozhodně nepůsobí nijak retro, přesto v nich najdeme přirozeně zakomponované odkazy na bohatou saskou hodinářskou tradici. Galvanicky stříbřený číselník s aplikovanou grafikou, písmo, tvar modřených ruček a koneckonců i bohaté a precizní zdobení strojku s automatickým nátahem cal. 90-02 jsou prvky, které mohou evokovat kapesní hodinky pocházející z proslulého hodinářského regionu kolem městečka Glashütte.

Průměr ocelového pouzdra je 40 mm, což je opět ideální vyvážení mezi nositelností a čitelností. K dispozici jsou i zlatá pouzdra a různé provedení číselníků. Celkově jsou Glashütte Original PanoMaticLunar skvělým příkladem současných komplikovaných hodinek, které ctí hodinářskou řemeslnou tradici, aniž by se jí nechaly svazovat.