Alejandro G. Iñárritu - ambasador značky Rolex

Publikováno: 13.3.2018
Rubrika: Osobnosti a hodinky
Alejandro G. Iñárritu

Mexický režisér Alejandro G. Iñárritu je známý svým zkoumáním lidské přirozenosti, které spojuje se specifickým vizuálním stylem. Právě díky tomu se stal osobností, s níž je třeba počítat.

Oskar za nejlepší režii

Jeho první celovečerní film – drama Láska je kurva (Amores Perros) z roku 2000 – byl nominován na Oskara za nejlepší cizojazyčný film a zisk dvou Oskarů za nejlepší režii pak tomuto mexickému filmaři zajistil místo v dějinách kinematografie vedle takových hollywoodských legend jako John Ford či Joseph L. Mankiewicz.

Netradiční vyprávění a různé úhly pohledu

Se svým dalším celovečerním filmem 21 gramů (2003) se Iñárritu odvážil vkročit na půdu anglicko-jazyčného filmu a děj svého následujícího filmu Babel (2006) zasadil do čtyř zemí na třech různých kontinentech a ve filmu se také hovoří čtyřmi různými jazyky. Získal za něj sedm nominací na Cenu Akademie, včetně nominací za nejlepší režii a nejlepší film. Všechny tyto filmy opouštějí tradiční stavbu vyprávění, čas i prostor dělí na jednotlivé fragmenty a mění úhly pohledu za účelem zkoumání lidské přirozenosti, a tvoří tak ucelenou trilogii.

Zásadní roli hraje čas

Ve filmech Alejandra G. Iñárritu se často objevují vzájemně propojené příběhy a nelineární vyprávění – kde čas je kreativně přetvářen a hraje zcela zásadní roli. Jak vysvětluje sám Iñárritu: „Náš život má mnoho rozměrů, ale čas je lineární – před tím neunikneme. Film je dvourozměrnou realitou, zasazenou do určitého rámce, ovšem čas i prostor jsou útržkovité, a právě to je tak osvobozující a návykové.“

Mentor iniciativy Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative

V letech 2014–2015 byl Iñárritu filmovým mentorem iniciativy Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative, v jejímž rámci spolu se svým chráněncem – mladým izraelským režisérem Tomem Shovalem – rozebíral scénografii filmu Revenant (Zmrtvýchvstání) a odhaloval mu nekonečné možnosti filmové tvorby.

Alejandro G. Iñárritu