Breitling Chronomat – univerzální sportovní hodinky

Publikováno: 25.8.2020
Rubrika: Představení hodinek
Breitling Chronomat – univerzální sportovní hodinky

Chronomat má významné místo v historii Breitlingu. Byl představen v roce 1984, kdy byly na denním pořádku extra tenké quartzové hodinky. Breitling tak odvážně vsadil na impozantní mechanické hodinky, které se staly ikonou své éry. Přibližně o 40 let později se přepracovaný Chronomat chystá oslovit dnešní generaci mužů a žen hledající účel, akci a styl.

Sportovní časomíra

Nový Breitling Chronomat představuje opravdu univerzální sportovní hodinky, které jsou jako doma na červeném koberci i na pláži. Jejich vlastnosti připomínají jmenovce z 80. let a činí je okamžitě rozpoznatelné. Poutavý náramek Rouleaux s motýlkovou sponou dokonale vyjadřuje moderní retro styl Breitlingu, stejně jako jednostranně otočná luneta s typickými jezdci. Nový Chronomat oslavuje významný milník v historii značky Breitling a zároveň dává jasnou vizi pro budoucnost.

Oslava výročí Breitlingu

Když byl Breitling Chronomat v roce 1984 uveden na trh, znamenal vítaný návrat k mechanickým švýcarským hodinkám. Ty téměř vymizely, když v 70. letech na trhu dominovaly quartzové hodinky. Chronomatem oslavil Breitling stylově své sté výročí. Podoba hodinek se inspirovala modelem Frecce Tricolori, který Breitling vyvinul o rok dříve ve spolupráci se známou italskou leteckou perutí stejného jména. Započal tak návrat mechanického chronografu, na kterém značka vybudovala svoji globální pověst, na své právem prominentní místo. Toto technické dědictví v kombinaci se stylovými designovými prvky učinilo z Chronomatu dokonalé stylové sportovní hodinky své éry. A chronografy opět začaly být in.

Chronomat z roku 1984

Hodinky nejen pro letce

Chronomat byl dlouho etablován jako hodinky pro letce. Své vášnivé obdivovatele však našel i mezi lidmi, jejichž dobrodružství se odehrávalo nejen ve vzduchu, ale také na souši a na moři – a to jak nad hladinou, tak i pod ní. Tato univerzálnost přispěla k jeho přitažlivosti. Na konci 80. a začátkem 90. let jeho tachymetr přitahoval zájem týmů Formule 1, zatímco luneta s jezdci byla ideální pro odpočet regaty.

Generální ředitel společnosti Breitling Georges Kern prohlásil: „Chronomat z roku 1984 zaujímá v naší moderní historii velmi důležité místo. Právě tyto hodinky hrdě proklamovaly, že Breitling zůstává věrný svým kořenům, když většina odvětví soustředila své úsilí a energii na quartzové hodinky. Chronomat připomněl světu, že značka Breitling stála za zrodem moderního mechanického chronografu.“

Význam spojení Chrono-Mat

Breitling používal jméno Chronomat pro některé ze svých hodinek ve čtyřicátých letech, kdy toto slovo představovalo spojení slov „chronograf pro matematiku“. Chronomat z roku 1984 ale vyjadřoval spojení jiných slov: „chronograf“ a „automatické“. Tento název upozorňoval na jejich samonavíjecí mechanický strojek.

Charakteristické rysy nových Chronomatů

Hodinky z kolekce Chronomat jsou dostupné v mnoha variantách, ať se jedná o materiál pouzdra či náramku, nebo o barvu číselníku. Všechny však mají několik velmi výrazných prvků, díky nimž je okamžitě rozpoznáte. Otočná luneta je osazena čtyřmi výraznými jezdci. Ti nejen chrání sklíčko, ale také usnadňují manipulaci s lunetou. Stejně jako na originálních hodinkách z minulých desetiletí jsou jezdci umístění na pozici 3 a 9 navzájem vyměnitelní. Tato variabilita tak umožňuje čas přičítat nebo odpočítávat. Všechny modely pak mají snadno rozpoznatelný ocelový integrovaný náramek Rouleaux s motýlkovou sponou.

Breitling Chronomat

Každý chronograf v nové kolekci je poháněn manufakturním kalibrem Breitling 01, mechanickým strojkem, který poskytuje působivou rezervu energie 70 hodin. Stojí za zmínku, že když společnost Breitling před více než deseti lety uvedla svůj kalibr B01, byl představen právě v Chronomatu 01.

Chronomat Frecce Tricolori

Ručky každého Chronomatu B01 42 jsou potaženy Super-LumiNovou®, luminiscenčním materiálem, který zlepšuje čitelnost za všech světelných podmínek. Všechny modely, kromě limitované edice Chronomat Frecce Tricolori, mají červenou vteřinovou ručku chronograf, což také přispívá k snadné čitelnosti. Stejně jako všechny hodinky Breitling mají Chronomaty certifikaci COSC.