Časomíra Longines při lyžařských závodech

Publikováno: 10.2.2018
Rubrika: Partnerství a události
Časomíra Longines při lyžařských závodech

Od uvedení svého prvního chronografu v roce 1878 ušla značka Longines obrovský kus cesty. Původní princip časomíry vyvinutý na začátku 20. století rychle zastaral a přestal vyhovovat zvyšujícím se nárokům. Systém „přetržené nitě“, který se dříve často používal pro měření času závodníků, tak nahradila na svou dobu špičková a revoluční technologie.

Longines a bílé svahy

Jako průkopnická značka holdující inovacím vstoupil výrobce hodinek ze švýcarského St. Imier na bílé svahy už v roce 1924. V roce 1937 pak Longines představil systém fotoelektrické časomíry, který se postupně vylepšoval díky zkušenostem získaným týmem časoměřičů přímo v terénu. V roce 1945 byla společnost vybrána jako oficiální partner pro zajišťování časomíry na lyžařském mistrovství pořádaném švýcarskými ozbrojenými silami v resortu Crans-Montana. Tehdy se Longines jako jediná na světě mohla chlubit světelnými bariérami umožňujícími měřit časy lyžařů s přesností na tisícinu sekundy.

Neustálý vývoj nových zařízení

Značka však neusnula na vavřínech, protože hon za co nejpřesnějším měřením času nikdy nekončí. Na vůbec prvním mistrovství světa v alpském lyžování, které v roce 1950 hostil americký Aspen a jehož organizátoři si pro zajištění časomíry vybrali právě Longines, společnost využila novou generaci elektromagnetických bran schopných zaznamenat u každého závodníka čas startu a dojezdu do cíle. 

Již od začátku svého působení v oboru sportovní časomíry v roce 1924 přitom Longines jasně prokazovala svou profesionalitu při technickém zjištění vrcholných sportovních akcí. Není proto divu, že na tradiční hodinářskou značku ze St. Imier se rozhodli spoléhat i organizátoři celé řady podniků světového poháru v alpském lyžování. Mezi nejznámější patří slavné závody v rakouském Kitzbühelu, americkém Squaw Valley nebo italské Val Gardeně. Netrvalo tak dlouho a značka Longines se stala symbolem časomíry u soutěží v alpském lyžování.

Hodinářství Bechyně na závodech v Kitzbühelu

V roce 2016 se vypravil tým z Hodinářství Bechyně na pozvání od Longines do Kitzbühelu a na vlastní oči sledoval krásnou podívanou. Dostali jsme se také do zázemí mezi časoměřiče a sledovali je v akci. Na prestižních závodech bylo přítomno mnoho známých tváří jako třeba bývalý herec a guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger, bývalý mistr ve Formuli 1 a zároveň testimonee Rolexu, Sir Jackie Stewart, a bývalý ředitel Formule 1, Bernie Ecclestone. S posledními výše jmenovanými jsme se i setkali, jak prozrazuje fotka, na níž je s nimi vyfocen pan Bechyně. 

Tým časoměřičů

Na závody ve slalomu a obřím slalomu je zapotřebí šestičlenný tým časoměřičů a na sjezdové lyžování jich bývá sedm. Obvykle jezdí tým na místo tři dny před startem, aby nachystali a otestovali potřebné zařízení. Na větší závody, jako jsou Kitzbühel, Lauberhorn, Wengen a světové šampionáty je zapotřebí větší tým a pětidenní příprava. Zajímavé je, že po skončení závodů, je všechno vybavení sbaleno jen za pár hodin a tým se často přesouvá rovnou na další závodiště.

Dnes je práce časoměřičů mnohem pohodlnější něž před pár desítkami let. Dřív si museli těžké vybavení odnosit na start sami a trávit mnoho hodin v ledovém přístřešku na sjezdovce, ale přesto neztratila nic na dobrodružnosti a mnohostrannosti. Fascinující práce profesionálních časoměřičů mimochodem znamená, že jsou mimo domov zhruba šest měsíců v roce.