Charitativní solitér Tudor Black Bay GMT One

Publikováno: 9.7.2021
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Black Bay GMT One

Pokud Tudor věnuje jedinečné hodinky do charitativní aukce Only Watch, která se koná jednou za dva roky a jejímž cílem je získat finanční prostředky na výzkum Duchennovy svalové dystrofie, většinou vyvolá nadšení hned dvakrát. V první řadě díky samotným hodinkám, které dokáží zaujmout aukční nadšence a podruhé proto, že unikátní kus je často ochutnávkou něčeho, co se za branami švýcarské společnosti chystá.

Pamatujete, když byly v roce 2015 představeny unikátní hodinky Tudor Black Bay s černou lunetou, později z nich vzešel model 79220N. O dva roky později Tudor vytvořil military verzi svého ikonického modelu s názvem Black Bay Bronze One s lunetou v armádní zelené a v roce 2019 celočerný model s keramickým pouzdrem Black Bay Ceramic One, díky němuž jsme se dočkali nedávného modelu Black Bay Ceramic. Pro letošní ročník charitativní akce přichází Tudor s dalším potenciálním předskokanem věcí příštích a opět je na co se těšit.

Only Watch 2021

I letos Tudor vsadil při výběru základního modelu na svoji ikonickou řadu Black Bay. Současný solitér však vykazuje oproti sériovým modelům více zvláštností: Model Black Bay GMT One má dvě časové zóny, jak už název napovídá, nejnápadnější je však samotný materiál hodinek a náramku: Ten vypadá, že by mohl pocházet z hlavně potopené válečné lodi někdy z druhé půlky padesátých let minulého století (kdy Tudory skutečně sloužily na zápěstí příslušníků francouzského námořnictva). Ve skutečnosti jde o patinovanou ocel, která jakkoliv „vintážně“ působí, rozhodně pod hladinou nekorodovala a korodovat nebude ani na zápěstí svého nositele. V Tudoru ji vytvořili nepravidelným rozleštěním černé povrchové úpravy. Další zvláštností je průhled na manufakturní strojek MT5652-1U. Prosklené dýnko bylo ještě nedávno u Tudoru nemyslitelné. Stejnou patinaci jako pouzdro, vložka lunety a tah podstoupily i můstky a rotor strojku. Celkový velmi efektní dojem dotváří černý číselník s matnou povrchovou úpravou.

Pod povrchem

Unikátní model však není pozoruhodný pouze svou nevídanou povrchovou úpravou. Dost zajímavého se skrývá i pod povrchem: Jak napovídá nenápadný nápis Master Chronometer na číselníku, strojek je certifikovaným chronometrem dle standardu METAS, který je mnohem přísnější než častější standard COSC. Prvním modelem Tudor, který se jím pochlubil, byl letošní model Black Bay Ceramic. Že by budoucí standard pro všechny modely Tudor?

Mimořádně originální model nejspíš vzbudí zaslouženou pozornost na aukci, která se uskuteční 6. listopadu. Jak moc se bude jeho styl líbit, naznačí i částka, kterou za něj šťastný výherce nabídne. Předchozí modely Tudor se na Only Watch vydražily za 350 000 švýcarských franků a více.

Autor: Pavel Hrůza