Dobrodruzi inspirující kolekci Spirit

Publikováno: 18.10.2020
Rubrika: Náhledy do historie
Dobrodruzi inspirující kolekci Spirit

Nová kolekce Longines Spirit hrdě navazuje na své bohaté dědictví a řadí se po bok legendárních průkopníků. Jejich příběhy jsou úzce spojeny se značkou Longines. Jsou poutavé, překvapivé a především inspirující. 

Howard Hughes: 3 dny, 19 hodin a 14 minut 

Čas rekordního přeletu Howarda Hughese kolem světa v roce 1938 měřily hodinky Longines. Tento výstřední Američan proslul dvěma svými vášněmi – letectvím a světem filmu. Je nejznámějším uživatelem palubního přístroje Longines Sidérograph, který si značka patentovala a jenž umožňoval astronomickou navigaci. Posádka Hughesova letadla spoléhala na chronometry Longines nastavené na greenwichský civilní čas a greenwichský astronomický čas a pro pozorování používala hodinky Longines řiditelné podle rádiového signálu.  

Udělat nemožné, protože skoro všichni mi tvrdili, že mé plány nejsou nic než jen fantazírování.“ Howard Hughes, pilot a podnikatel 

Amelia Earhartová: 14 hodin a 56 minut 

Právě tak dlouho Amelii Earhartové v roce 1932 trval její nepřetržitý sólový přelet Atlantického oceánu. Měla během něj na zápěstí chronograf Longines. Díky svému neohroženému zápalu pro věc se dokázala vypořádat s mrazivými větry i mechanickými závadami a stala se první ženou, která úspěšně propojila oba světadíly. Již dříve, roku 1928, se stala vůbec první ženou, která přeletěla přes Atlantik – tehdy ještě jako druhá pilotka.  

Často říkávám, že vábení létání je vábením krásy.“ Amelia Earhartová, letkyněAmelia Earhartová, letkyně

Paul-Emile Victor: Až -40 °C po dobu 49 dnů 

Paul-Emile Victor strávil v roce 1936 sedm týdnů přechodem grónského polárního ledovce. I v těch nejdrsnějších podmínkách přitom jeho chronometry Longines fungovaly zcela bezchybně a pomáhaly mu při výpočtu zeměpisné délky. „Tyto hodinky znamenaly rozdíl mezi úspěchem a selháním,“ uvedl později Victor, který celý svůj život zasvětil polárním výpravám. 

Jediné, v čem najisto neuspějeme, je to, oč se vůbec nepokusíme.“  Paul-Emile Victor, polárník Paul-Emile Victor, polárník

Elinor Smithová: 9 929 metrů 

V roce 1931 americká letkyně Elinor Smithová omdlela za kniplem svého letadla ve výšce 30 000 stop (asi 9140 metrů). Stalo se tak při pokusu o překonání výškového světového rekordu a její letadlo začalo ihned padat k zemi. V posledním okamžiku nabyla Smithová vědomí a podařilo se jí bezpečně přistát. O deset dní později vystoupala ještě dál a se svými věrnými hodinkami Longines na ruce vytvořila nový výškový rekord 32 576 stop, více než 9 929 metrů. Ve svých 16 letech se Smithová stala nejmladším letcem, který kdy získal pilotní licenci, a během svého života vytvořila několik sólových rychlostních, vytrvalostních a výškových rekordů.  

Děti musí mít možnost snít a mířit za nějakým obzorem. Pro mě byla jediná cesta: už od šesti let jsem věděla, že chci létat.“ Elinor Smithová, letkyně 
Elinor Smithová, letkyně

Letecké dědictví hodné připomenutí

Tyto příběhy a mnohé další stály za vznikem nové sportovní kolekce Longines Spirit. Propojení značky s ořídlenými křídly se světem létání je mnohem užší než by se mohlo na první pohled zdát. Již nejde jen o krásné modely v řadě Heritage Avigation, kdy značka oprašuje historické modely ze své historie a vdechuje jim nový život, ale plně se v těchto sportovních leteckých chronometrech hlásí ke své historii a účasti na expedicích a počinech osobností, které byly ve svém oboru průkopníky a posouvaly hranice možného.