Glashütte Original SeaQ: První specialista

Publikováno: 19.12.2019
Rubrika: Představení hodinek
Glashütte Original SeaQ: První specialista

Hodinky Glashütte Original jsou v současné době proslulé svou nadčasovou elegancí, perfektním zpracováním, zajímavými komplikacemi a odkazem na bohatou historii saského hodinářství. V kraji poblíž Drážďan se však nevyráběly vždy jen reprezentativní komplikované hodinky, ale také profesionální nástroje pro specialisty, kteří se pohybovali po moři, pod jeho hladinou nebo třeba létali v oblacích.

A právě této zvláštní kategorii účelových hodinek se bude věnovat nová, už pátá produktová řada značky Glashütte Original, nazvaná příznačně Spezialist. První „toolwatch“ této řady nese název SeaQ a znalcům značky budou některé jeho prvky velmi povědomé.

Potápěčův nástroj

Designově totiž hodinky navazují na potápěčský model Spezimatic Type RP TS 200 z konce 60. let minulého století a retro nádech je zřejmý – tvar pouzdra, tenká, jedním směrem otočná luneta, písmo použité na číselníku i safírové sklo, imitující svým tvarem dříve používané plexi sklo – to vše jsou atributy potápěčských hodinek zlaté éry. Nejde však o pouhou připomínku úspěšné minulosti! Tyto SeaQ jsou opravdovým potápěčským nástrojem a to dokonce certifikovaným dle norem DIN 8306 a ISO 6425.

Dvě zcela odlišné varianty

Hodinky jsou dostupné ve dvou značně odlišných verzích. Klasické SeaQ nesou v ocelovém pouzdře o průměru 39,5 mm manufakturní strojek s automatickým nátahem označený Calibre 39-11. Nádherně zdobený strojek, jak se na hodinky této značky patří, dokáže z plného nátahu na obvyklé frekvenci 4 Hz pracovat 40 hodin. Malá datumovka na pozici 3 možná vyvolá diskuzi, ale na praktické hodinky zkrátka patří. Pouzdro je vodotěsné do 200 metrů.

SeaQ 1-39-11-06-80-70

Větší datum na větší zápěstí

Druhá verze nazvaná SeaQ Panoramadatum má, jak její název napovídá, velké datumové okénko, ve kterém číslovku tvoří dva disky místo klasického jednoho datového věnce. Tato hodinářská komplikace je ostatně pro značku Glashütte Original typická. Není to však jediný rozdíl oproti základní verzi. Tím nejmarkantnějším je totiž velikost pouzdra, která má v tomto případě průměr 43,2 mm. Větší pouzdro znamená i více místa pro strojek. Manufakturní strojek s automatickým nátahem Calibre 36-13 zvládne na jedno plné natažení pracovat až 100 hodin. Vodotěsnost zde dosahuje dokonce 300 m.

SeaQ 1-36-13-02-81-70

Obě verze hodinek je možné nosit na praktickém černém kaučukovém pásku, šedém syntetickém pásku nebo ocelovém tahu.

Volba sběratele

Značka myslela i na sběratele. Budou to nejspíš oni, kdo sáhnou po limitované verzi nazvané SeaQ 1969. Ta bude omezena na pouhých 69 kusů. Vychází z menší verze SeaQ a obsahuje několik detailů, kterými se ještě více blíží historickému originálu: Na první pohled je patrný zelený luminiscenční nátěr prvků číselníku, na ten druhý i nápisy uvádějící počet ložiskových kamenů a informace o odolnosti vůči otřesům. Samozřejmostí je pořadové číslo.

SeaQ 1969 limitová edice

autor: Pavel Hrůza