GMT-Master: jak určit stáří podle číselníku

Publikováno: 4.5.2021
Rubrika: Náhledy do historie
GMT-Master: jak určit stáří podle číselníku

Málokteré hodinky představují vrchol mistrovského hodinářství tolik jako hodinky Rolex. A málokterý model je tak ikonický jako GMT-Master s typickou dvoubarevnou lunetou, který už v padesátých letech umožnil pilotům pohodlně určovat čas ve dvou pásmech najednou.

Vintage hodinky GMT-Master mají pro sběratelskou komunitu vysokou hodnotu, ale obtížně se datují také proto, že produkce jediné reference 1675 trvala přes dvacet let. Existují však způsoby, jak jednotlivé varianty díky drobným detailům spolehlivě identifikovat. Vezměme si lupu a podívejme se na ně.

1. GMT-Master 1955 - 1959

Toto je vůbec první GMT-Master původní reference 6542, která předcházela referenci 1675 a vyráběla se pouhé čtyři roky mezi lety 1955 a 1959. Číselník obsahuje text „Oyster Perpetual“, značící jednak voděodolnost a jednak samonatahovací princip strojku. Ve spodní části číselníku je text „Officially certified chronometer“, tedy oficiální certifikace vysoké přesnosti.

Model napravo je také reference 6542, ale liší se většími indexy, které se téměř dotýkají jak vnitřní lunety (chapter ring), tak koruny v logu Rolex. Tato specifická varianta byla ve výrobě velmi krátce, na konci roku 1958. Reference 6542 měla bakelitovou vnější otočnou lunetu a je velmi vzácná, protože byla stažena z prodeje už na začátku šedesátých let.

2. GMT-Master 1959 - 1962

Zde už se jedná o novější referenci 1675, která má nový hodinový strojek a hliníkovou lunetu. Významný posun u modelu napravo je změna textu „Officially certified chronometer“ na formulaci „Superlative Chronometer officially certified“, kterou Rolex používá dodnes. Obě varianty nesou známky stárnutí, zejména vyblednutí barvy na lunetě i číselníku (takzvaný tropický vzhled), které mají pro mnohé sběratele neodolatelný vintage půvab.

3. GMT-Master 1962 - 1963

Model nalevo je specifický přidáním drobného kulatého indexu pod běžný obdélníkový na šesté hodině, jejichž kombinace tak připomíná vykřičník. Spekuluje se, že přidaný prvek symbolizuje přechod použitého luminiscenčního materiálu z původního radia na mnohem méně radioaktivní tritium.

Model napravo má na rozdíl od všech předchozích otevřený chapter ring, to znamená, že minutové ukazatele sahají až do vnějších okrajů a nejsou ohraničeny kruhem. Obsahuje také tenkou linku pod nápisem „Superlative Chronometer officially certified“ a můžeme si všimnout, že sousloví „Oyster Perpetual“ je nově uvedeno bez pomlčky. To vše pomáhá k přesné dataci výroby modelu do roku 1963.

4. GMT-Master 1963 - 1967

Zde vidíme počátek značení „Swiss – T < 25“, tedy že na indexech je použito bezpečnější tritium a že hodinky nevyzařují více než 25 milicurií.

Model napravo je jedním z prvních GMT-Master s matným číselníkem a bílým písmem. Zajímavostí je detailní změna v logu Rolex, která spočívá v  prodloužení prostřední vodorovné nožičky písmene E. Tento model je velmi specifický, protože obě zmíněné změny (matný číselník a prodloužené E) jsou běžně přiznávány až následujícím typů

5. GMT-Master 1967 - 1975

Model nalevo s ref. 1675 (vyráběný v letech 1967 - 1972) je oficiálně prvním nositelem matného číselníku a prodlouženého E v logu. Neoddiskutovatelné prvenství každopádně spočívá ve výrazně větší šipce 24hodinové ručky.

Napravo je model s ref. 1675 (vyráběný v letech 1972 - 75, 1977 - 78). Logo Rolex prošlo další významnou změnou, písmena i koruna jsou masivnější. Mezi slovy „Oyster“ a „Perpetual“ je výraznější mezera.

6. GMT-Master 1975 - 1980

GMT-Master s ref. 1675 (vyráběný v letech 1975 - 78, nalevo) je jednoduše identifikovatelný podle menších indexů dál od vnitřní lunety. Logo je oproti předchozímu modelu decentnější.

Model s ref. 1675 napravo (vyráběný v letech 1978 - 80) se prakticky neliší od modelu nalevo, kromě drobné deformace písmene O v logu (je širší a masivnější) a rovněž má masivnější indexy.

7. GMT-Master - II 1980 - 1988

Toto jsou první dvě nové reference hodinek GMT-Master po dvaceti letech. První z nich je reference 16750 (nalevo) a jedná se o přechodový model mezi GMT-Master a GMT-Master II. Má nový strojek, dvakrát vyšší voděodolnost a indexy vkládané, oproti dřívějším malovaným. U tohoto modelu také došlo ke změně pořadí ručiček na ose – dříve byla nejníže u číselníku 24hodinová ručka, pak hodinová, minutová a nejvýše sekundová. Nové pořadí je: hodinová – 24hodinová – minutová – sekundová.

Model napravo je první skutečný GMT-Master II, uvedený v roce 1982 a nesoucí referenci 16760. Má větší hodinový strojek s odděleným mechanismem pro hodinovou a 24hodinovou ručku, díky čemuž jsou na sobě ručky nezávislé a umožňují určovat čas ve dvou časových pásmech – místním a alternativním. Luneta hodinek na obrázku není provedena v klasické barevné kombinaci červená a modrá , ale ve zcela nové kombinaci červená a černá. Na obou modelech je text „Oyster Perpetual“ rozšířen na „Oyster Perpetual Date“.

8. GMT-Master II 1989 - nyní 

Nalevo je reference 16710, přezdívaná „druhý GMT-Master II“. Stejně jako u prvního si lze všimnout změny estetiky číslic na otočné lunetě, jejichž tahy jsou zakončené drobnými patkami. Tento konkrétní model na obrázku je mimochodem zajímavý tím, že římská číslice II (v nápisu GMT-Master II) naopak patky nemá. Jedná se o výrobní chybu přezdívanou „stick dial“ nebo „error dial“ a tyto kusy jsou pro svoji vzácnost vysoce ceněné u sběratelů.

Napravo je již současná podoba hodinek GMT-Master II, která se vyrábí dodnes. Číslice na lunetě mají modernější, sportovnější styl. Samotná luneta je vyrobená z Cerachromu (Rolexem patentovaný keramický materiál) a na její vnitřní stěně u číselníku můžeme vidět opakující se nápis Rolex. Ani na jednom modelu není použito tritium. Na prvním je LumiNova, na druhém Chromalight, což jsou materiály zcela bez radiace, a není proto třeba používat značení „Swiss – T <25“. To je nahrazeno prostým „Swiss made“.

Autor: Vratislav Šmelhaus