Hodinky Prim Nebeští jezdci nesou příběh odvahy a lásky k vlasti

Publikováno: 3.10.2022
Rubrika: Představení hodinek
Hodinky Prim Nebeští jezdci nesou příběh odvahy a lásky k vlasti

Limitovaná edice hodinek Prim Nebeští jezdci vzdává hold letcům z Royal Air Force (RAF). Inspirací pro vznik této edice byl příběh jednoho z nejznámějších příslušníků RAF Richarda Husmanna, osudy hrdinů jeho knihy Nebeští jezdci i příběhy skutečných letců.

Richard Husmann, který je známý pod literárním pseudonymem Filip Jánský, se během 2. světové války stal nejmladším příslušníkem československých jednotek v Anglii. Proslul svou odvahou, vytrvalostíriskantními kousky rebelskou povahou.  

Neváhal bojovat za svou zemi a čest, ale ani s vlastním strachem o život. V letadle mu patřil nejrizikovější post střelce – ze stovek vzdušných soubojů si odnesl řadu zranění. Po válce ho čekal nejprve slavný návrat do vlasti, později, stejně jako většinu ostatních, problémy a represe.  

Ačkoli se vyhnul vězení, práci na ministerstvu dopravy musel opustit. Jeho houževnatost mu ale nedovolila rezignovat. Osudy československých letců se navzdory režimu rozhodl oslavit a připomenout veřejnosti po svém. Kniha Nebeští jezdci odráží jeho příběh, vzpomínky na přátele a jejich společný boj za svobodné Československo.  

Byla vydána v několika zemích, včetně Velké Británie a na její motivy vznikl dokonce úspěšný film, který do kin vstoupil na podzim roku 1968, i když jeho promítání netrvalo dlouho. S příchodem normalizace putoval do trezoru, stejně jako kniha. Pádu komunismu a rehabilitace letců RAF se Richard Husmann bohužel nedočkal, zemřel v roce 1987.  

Příběhy nebeských jezdců žijí dodnes a  limitovaná edice Prim Nebeští jezdci je toho důkazem. Výjimečnou edici vytvořili konstruktéři a designéři společnosti ELTON hodinářská ve spolupráci s designérem Lukášem Tanečkem.  

Vložili do ní touhu uctít hrdiny, kteří se za své oběti nedočkali díků. Výsledkem jsou hodinky, které v sobě nesou leteckou symboliku spolu s řadou odkazů na knihu Nebeští jezdci. Přehledný číselníktvar pouzdra s výraznou lunetou jsou charakteristické pro dobové letecké hodinky.

Modelu dodávají na jedinečnosti také nápadité detaily. Střed číselníku symbolizuje ve své době převratnou geodetickou konstrukci, použitou poprvé na bombardéru Vickers Wellington. Právě na tomto stroji létali hrdinové knihy Nebeští jezdci.

Dýnko zdobí životní data autora, reliéf slavného letounu, úryvek textu i nejznámější citát z knihy – věnování válečným letcům. Korunku ozvláštňuje vrtule bombardéru. Hodinky jsou poháněny manufakturním strojkem PRIM s ručním nátahem.  

Součástí balení hodinek je kniha Nebeští jezdci, kterou ELTON hodinářská vydala vlastním nákladem. Číslované vydání obsahuje poděkování člověka, který měl k autorovi nejblíž – jeho ženy. Kniha je samostatně neprodejná

Edice bude vyrobena v počtu 164 kusů. Toto číslo odkazuje na rok 1964, kdy byla kniha Nebeští jezdci poprvé vydána.