James Cameron - ambasador značky Rolex

Publikováno: 13.3.2018
Rubrika: Osobnosti a hodinky
James Cameron - ambasador značky Rolex

Cameron je uznávaný filmový tvůrce a známý průzkumník. Jako režisér, scénárista a producent je podepsán pod některými z nejpozoruhodnějších filmů uplynulých tří desetiletí. Ambasadorem Rolex je od roku 2013.

Průkopník v oblasti vizuálních efektů

Cameronovy filmy vždy razily novou cestu v oblasti vizuálních efektů a vytvářely četné návštěvnické a finanční rekordy jak doma, tak v zahraničí. Získaly také četné nominace a ocenění – a to zejména Titanic, který své nominace na Cenu Akademie ve 14 kategoriích proměnil v 11 Oskarů. Mezi jeho nejznámější a nejlépe hodnocené snímky patří Terminátor (1984), Vetřelci (1986), Propast (1989), Terminátor 2: Den zúčtování (1991), Pravdivé lži (1994), Titanic (1997) a Avatar (2009). 

Fascinován podmořskými hlubinami

Cameron je od roku 1969 náruživým potápěčem a má za sebou více než 3000 hodin strávených pod vodou. Ve snaze spojit dvě své velké vášně – potápění a filmování – napsal, produkoval a režíroval film Propast, který znamenal naprostý průlom v podvodní kinematografii i v osvětlení scén. Jeho fascinace hlubinou ho nakonec dovedla až k nejznámější ztroskotané lodi: Titaniku. V roce 1995 provedl v rámci přípravy na svůj celovečerní film 12 ponorů k Titaniku v miniponorce s lidskou posádkou.

Deepsea Challenge

Pro tuto výpravu vyvinul do té doby nevídanou natáčecí, osvětlovací a robotickou techniku, vhodnou pro použití v extrémním tlaku ve velkých hloubkách. Technický úspěch této výpravy pak podpořil jeho touhu přinést zážitek z průzkumu hlubin oceánu divákům na celém světě, kterou později zhmotnil ve svých dokumentárních filmech o zkoumání a ochraně oceánu. Díky svým zkušenostem s natáčením ve velkých hlubinách se účastnil společně se společností Rolex a National Geographic fascinující expedice Deepsea Challenge na nejhlubší místo Mariánského příkopu, do hloubky 10.908 metrů. 

Každý detail je důležitý

Cameron nosí hodinky Rolex již několik desítek let, a proto se zákonitě objevují i v jeho filmech. „Velké filmy jsou tvořeny detaily a nikoli jen pár detaily, nýbrž každým jednotlivým detailem. Každou postavou, každou rekvizitou a každou sekvencí,“ tvrdí Cameron. „Rolexky nejsou jen krásné hodinky a mistrovské dílo techniky, jsou také velice odolné. Jsou to hodinky, které si můžete vzít do jakéhokoli prostředí a které dokáží odolat velkému tlaku. Podprahově tedy divákům sdělujete, že i tahle postava se umí vypořádat s velkým tlakem, že je na něj náležitě připravena.“