Manufakturní výroba číselníků Glashütte Original

Publikováno: 7.6.2020
Rubrika: Představení hodinek
Manufakturní výroba číselníků Glashütte Original

Pokud je v oblasti hodinářství řeč o řemeslné výrobě, většinou se mluví o hodinových strojcích. Protože však dojem z hodinek utváří velkým dílem číselník, v Glashütte Original vyrábějí řemeslně právě tuto důležitou část hodinek. Tento tradiční způsob přitom vypracovali k absolutní preciznosti.

Hodinky Glashütte Original reprezentují bohatou tradici německého hodinářství. Hluboce by se mýlil, kdo by čekal, že roli „tváře hodinek“ tu bude plnit běžný výlisek. Číselník poutá pozornost, vytváří první dojem a je bezpochyby impulsem pro řadu nákupních rozhodnutí. Glashütte Original je jedním z mála hodinářů v prestižním segmentu, který má svou vlastní výrobnu číselníků. Ta se nachází ve Pforzheimu, městě na jihu Německa. Značce to umožňuje vytvářet vysoce individuální produkty, které propůjčí jednotlivým hodinkám nezaměnitelný vzhled. Jak majitelé jistě potvrdí, vynikne tato vlastnost především v živém kontaktu. Sofistikovaný řemeslný přístup k výrobě číselníků však není vlastní pouze klasickým společenským modelům značky. Nejnovějším příkladem jsou číselníky nových potápěčských hodinek SeaQ a SeaQ Panorama Date. Jejich výroba zahrnuje celou sérii technik a speciálních postupů.

Výroba číselníků SeaQ

V zájmu čitelnosti

Potápěčské hodinky se obecně vyznačují výrazným vzhledem. Převládají černé číselníky, kontrastující s výraznými indexy a ručkami s bohatou dávkou luminiscenčních materiálů, masívní pouzdra a otočné lunety. Světelné podmínky hluboko pod hladinou mají svá zásadní specifika. Ten, kdo chce vyrobit hodinky dobře fungující na souši i v kalných hlubinách, musí především vyjít z těchto úzce definovaných podmínek. Přesto zůstává dostatečný prostor pro utváření individuálního charakteru a vzhledu. Designéři společnosti Glashütte to dokázali již na konci 60. let. Tehdy vyvinuli své první potápěčské hodinky. Hodinky s poutavými arabskými číslicemi a výraznými ručkami, které tehdy vytvořili, nyní inspirovaly nové potápěčské hodinky: SeaQ a SeaQ Panorama Date.

Historické číselníky SeaQ

Nová generace

Debutové modely provázejí čtyři různé verze číselníků. Dva z těchto číselníků určené pro model SeaQ mají průměr 30,5 mm a jsou věrnou replikou svých historických předchůdců, pokud jde o barvu a design. Nepatrně se liší pouze v nápisech na číselníku. Zatímco edice omezená na 69 kusů má stejný nápis jako historický předchůdce, “25 Rubis, Shockproof”, model vyráběný v neomezené edici nese nápis „Glashütte i/SA“.

Dva číselníky SeaQ Panorama Date o průměru 33,1 mm, vyráběné v černé a modré verzi, přinášejí řadu nových akcentů. Ve srovnání s menšími verzemi SeaQ představují nejzřetelnější rozdíl (kromě většího okna pro panoramatické datum na 4. hodině) použité číslice a indexy: ty dodávají číselníku trojrozměrnou kvalitu.

Technologie

Každý číselník je vyražen z kovového plátu, v případě SeaQ z mosazi. Současně se do každého polotovaru vtlačí dva čepy a později čtyři takzvané záchytné otvory, které slouží k zajištění během následných úkonů.

Stádia výroby číselníku SeaQ Panorama Date

V dalším kroku se vytvoří datové okénko, později doplněné natištěným ozdobným rámečkem. Následně se vytvoří středový otvor. Pro verzi SeaQ Panorama Date jsou vyvrtány další, téměř neviditelné otvory. Do nich jsou zasazeny malé patky aplikací (například indexů): ty jsou potom na zadní straně přivařeny. Po dokončení těchto základních kroků je číselník už ve finálním tvaru a průměru vyražen z polotovaru.

Povrchová úprava

Právě v tomto okamžiku se však započíná povrchová úprava. S pomocí brusného a lešticího stroje a speciální emulze se disky nejdříve brousí a poté vyleští do vysokého lesku. To je nezbytným předpokladem pro následnou aplikaci povrchové úpravy Sunray, která se provádí pomocí vertikálně rotujícího mosazného kartáče.

Leštění do vysokého lesku

A nyní přichází na řadu barva. Galvanizace dává číselníkům – v závislosti na verzi – jejich černý nebo modrý odstín. Vše se realizuje ručně a řemeslníci potřebují obrovské zkušenosti a trvalé soustředění, aby mohli produkovat konzistentní výsledky se stejně vysokou kvalitou pro celou edici. Jakmile jsou číselníky opláchnuty v čisté vodě a usušeny, jsou připraveny k aplikaci číslic, indexů, loga, nápisů a dalších prvků.

Čištění číselníků po galvanizaci

Následné zpracování dvou verzí číselníku jde odlišnými cestami. U menších modelů SeaQ se číslice a indexy nejprve aplikují na číselník ve světlé podkladové barvě. Měkký gumový tampón poté nasaje barvu z palety a s mimořádnou přesností ji jako razítko otiskne na povrch číselníku. Stejný postup, tentokrát za použití bílé barvy, se provede u všech ostatních prvků. V posledním kroku jsou číslice a indexy opatřené základním nátěrem pečlivě vyplněny světelným materiálem Super-LumiNova v barvě známé jako „staré radium“.

Zatímco u SeaQ Panorama Date se logo, nápisy a minutová škála také nanáší technikou tampónového tisku, číselné a indexové aplikace se připojují ručně. Tyto aplikace jsou také opatřeny jasně zeleným nebo bílým nátěrem Super-LumiNova.

Finální kontrola před expedicí hodinek

Každý kus, jak je pro Glashütte Original typické, projde ve finále důkladnou kontrolou. Teprve pak si zasluhuje stát se tváří hodinek této prestižní značky.