Minimalismus jako česká tradice: Prim Spartak

Publikováno: 24.8.2021
Rubrika: Představení hodinek
Minimalismus jako česká tradice: Prim Spartak

Prim Spartak je poctou prvnímu modelu, který vydal hodinářský závod v Novém Městě nad Metují v padesátých letech. Málo zkušeností nových pracovníků v padesátých letech vyvážilo odhodlání a nespoutané nadšení, jež vyústily v jedinečné hodinky, které se po více než šedesáti letech dočkaly pocty v podobě současného modelu.

Dědictví v moderním duchu

Současný model Prim Spartak se drží nadčasového designu originálu z roku 1954, přičemž ho ale obohacuje o moderní technologie, které jsou zaobaleny v provedení z těch nejkvalitnějších materiálů. Když byly založeny nové závody v roce 1949, stálo u zrodu značky Prim pouhých patnáct pracovníků. Až pět let zabrala práce na vývoji prvních hodinek, které nesly název Spartak. Na trh byly uvedeny ještě předtím, než značka dostala název Prim.

Hodinky Prim Spartak jsou dokonalou ukázkou poctivého hodinářského řemesla, které se obejde bez nadbytečné zdobnosti a dekorativních prvků bez hlubšího významu. Pouzdro nového modelu respektuje původní proporce, velikostně (39 mm) je však přizpůsobeno soudobým trendům. Použití manufakturního strojku umožnilo zachovat lehkost a eleganci pouzdra. Díky tomu je model vhodný nejen pro pány, ale také pro ženy, kterým je blízký aktuální unisexový styl hodinek.

Čistě česká verze minimalistického designu

Modernější nádech získal model i díky tištěnému číselníku, který doplňují jednoduché hůlkové ručky. Na šesté hodině je umístěn zvětšený podčíselník, který zdůrazňuje minimalistický ráz hodinek Spartak. Na těchto hodinkách přebytečnou dekoraci nenajdete, design je důmyslný sám o sobě a značka Prim si zakládá na výmluvných detailech. Například jako piktogram zdobící korunku, který odkazuje na novoměstské oblouky, jakožto místo původu a vzniku hodinek.

Kožený řemínek je také dílem zlatých českých ručiček. Brašnářství Tlustý vytvořilo čtyři základní barevné variace, přičemž každá je důkladně sladěna s barvou číselníku, ať už ve formě kontrastu mezi bílým číselníkem a tmavě hnědým řemínkem, nebo naopak - právě monochromní ladění zachovává minimalistický design, kdy číselník i náramek zpívají v těch samých tónech. Pokud má zákazník přesto jinou představu o finálním vzhledu, Prim nabízí jedinečnou možnost individualizace.