Morgan Bourc’his, přítel Tudoru, je mistrem světa ve volném potápění

Publikováno: 31.10.2019
Rubrika: Osobnosti a hodinky
Morgan Bourc’his, přítel Tudoru, je mistrem světa ve volném potápění

Na začátku září ve francouzském Villefranche sur Mer se Morgan Bourc'his, dlouholetý přítel značky TUDOR, stal navzdory obtížným povětrnostním podmínkám, rozbouřenému moři a klesajícím teplotám mistrem světa v kategorii potápění s konstantní vahou bez ploutví (CNF) – a ne poprvé.

Brzy ráno v pondělí 9. září zahájil francouz Morgan Bourc’his na mistrovství světa ve volném potápění svůj soutěžní ponor v disciplíně konstantní váha bez ploutví (CNF). Vydal se pod hladinu značně rozbouřeného moře, a nakonec dosáhl hloubky -91 metrů. Po dlouhém sestupu v chladné vodě Bourc'his mířil opět na hladinu, ale náročný výstup, zejména závěrečných 30 metrů, se podepsal na jeho duševní pozornosti. Jen díky svým dlouholetým zkušenostem tak po vynoření zvládl správně provést předepsaný protokol. Kdyby ho nedokončil přesně podle pravidel Mezinárodní asociace pro rozvoj volného potápění (AIDA), znamenalo by to diskvalifikaci.

Těžký závěr potápění i pro mistra

Později přiznal, že si tento závěrečný a klíčový krok svého ponoru vůbec nepamatuje – což jen potvrzuje, že ani nejlepší freediver na světě nevyšel z tohoto troufalého podniku úplně bez úhony. V tomto případě se jeho zkušenosti bohatě vyplatily a přinesly mu titul světového šampiona v jeho oblíbené soutěžní kategorii CNF, která se považuje za nejčistší podobu tohoto sportu a při níž se závodníci potápí bez ploutví a jakékoliv pomoci.

Nový francouzský i osobní rekord

Po dvou měsících intenzivních příprav v Marseille Bourc’his podal skvělý výkon, když za 3 minuty a 34 sekund dosáhl hloubky -91 metrů. Tímto výsledkem 41letý Francouz nejen získal titul mistra světa, ale zároveň překonal svůj osobní i francouzský rekord.

Morgan Bourc’his

TUDOR a Morgan Bourc’his

Cesty švýcarské značky a Morgana Bourc’hise se poprvé zkřížily v roce 2014. Tudor, který se na potápěčské hodinky specializuje už od 50. let minulého století, v té době připravoval propagační video pro svou oslavovanou řadu Pelagos, v němž vystupoval muž kráčející pod vodou. Toho hrál právě Morgan Bourc’his, který už tehdy byl mistrem světa ve volném potápění – a přítelem značky pak zůstal až dodnes.

Během posledních pěti let TUDOR a Morgan Bourc’his spolupracovali na několika projektech s podmořskou tematikou včetně potápění pod ledem, podvodního fotografování a filmování nebo společného volného ponoru na otevřeném moři s Davidem Beckhamem, který je ambasadorem značky.

O Morganovi Bourc’hisovi

Morgan Bourc’his se narodil roku 1978 v provincii Touraine ve střední Francii. Již od útlého věku exceloval v plavání. Ve 22 letech zatoužil po otevřeném moři a rozhodl se přestěhovat do Marseille a věnovat se volnému potápění. Jako člen francouzského národního týmu se v letech 2008 a 2013 stal mistrem světa v disciplíně CNF, když se bez ploutví a jakékoliv pomoci ponořil do hloubky -89 metrů, čímž překonal francouzský národní rekord. Ten zlepšil v roce 2017 zápisem -90 metrů a znovu i nedávno dosažením mety -91 metrů.

TUDOR je #BornToDare

Motto #BornToDare vyjadřuje jak historii značky, tak i to, co dnes představuje. Vypráví dobrodružné příběhy odvážlivců, kteří s hodinkami TUDOR na zápěstí dosáhli pozoruhodných výkonů na zemi, ledu, ve vzduchu i pod vodou. Rovněž odkazuje na revoluční vizi zakladatele značky TUDOR Hanse Wilsdorfa, který se rozhodl vyrábět dostupné hodinky schopné obstát v těch nejextrémnějších podmínkách. A konečně je toto heslo i svědectvím o nesmlouvavém přístupu značky TUDOR, jenž ji dostal tam, kde dnes je: na samé čelo hodinářského průmyslu, přičemž z jejích inovací se staly všeobecně přijímané standardy.

Ice diving s Tudorem

Morgan Bourc’his ve filmech značky TUDOR