Novinky Rolex z Watches and Wonders 2022

Publikováno: 31.3.2022
Rubrika: Představení hodinek
Novinky Rolex z Watches and Wonders 2022

Soudě podle představených novinek, může být letošní a vlastně první novodobý hodinářský veletrh Watches & Wonders dobrým příslibem do budoucna. Opět je tu akce, na které celá řada prestižních značek prezentuje své nové modely v jeden čas na jednom místě. Několik čerstvých modelů představil i legendární Rolex.

Rolex Air-King ref. 126900

Významnou aktualizací prošly ocelové letecké hodinky Air-King. Na první pohled nemusí být změny patrné – stejné 40mm pouzdro z ušlechtilé oceli jako vždy, stejný černý číselník s bílými nápisy se zelenožlutým logem Rolex, stejné číslice inspirované letectvím. Dokonce má i stejnou sadu aplikovaných číslic tři, šest a devět á la Rolex Explorer. Podívejme se však blíže a zjistíme, že klíčových rozdílů je mnoho.

Rolex Air-King 2022

Zaprvé je to ochrana korunky. Hodinkám dodává mnohem sportovnější nádech a pocit odolnosti. Tyto hodinky však nemají otočnou lunetu a kombinace pevné lunety a ochrany korunky je u Rolexu vzácná věc. Trochu tato kombinace může evokovat Rolex Marlona Branda, které nosil ve filmu Apocalypsa. Ty však původně otočnou lunetu měly. Další rozdíl je v aplikovaných číslicích – ty jsou nově vyplněny luminiscenčním materiálem Chromalight (podobně jako to před lety udělal Rolex při aktualizaci 39mm modelu Explorer).

Hodinky jsou nyní díky tomu mnohem čitelnější při nepříznivých světelných podmínkách oproti jejich předchozímu provedení. Oko zasvěceného fanouška pak odhalí, že číslice 5 je nyní 05, což dodává číselníku výraznější tvář. 

Rolex Air-King

Nový Air-King dostal vlastní strojek Rolex kalibr 3230, který byl poprvé uveden na trh v roce 2020 a je vybaven patentovaným krokovým mechanismem Chronergy. Implementace ochrany korunky pasovala nový Air-King na plnohodnotné sportovní hodinky. Díky přidání luminiscenčních číslic a dalších výše zmíněných detailů vzrostla jejich užitná hodnota, která dozajista přiláká nový okruh fanoušků.

Rolex GMT-Master II Ref. 126720VTNR

Novinka, kterou nikdo nečekal a stejně ji každý bude chtít. Definují ji dvě vlastnosti: Módní zelená barva na půlce lunety a korunka vyčnívající z levé strany pouzdra. V hodinářské hantýrce se jedná o provedení „destro“, což znamená, že je určeno pro ty, kteří nosí hodinky na pravém zápěstí. Není to zdaleka jen poměrně malá skupina leváků, a ještě menší skupina nositelů dvou hodinek současně. Hodinky se čím dál víc nosí na více způsobů, kombinují se s náramky a nové Rolex GMT-Master II vychází těmto trendům vstříc.

Rolex GMT-Master 2022

Kromě těchto dvou změn si hodinky zachovávají hlavní rysy řady GMT-Master II. Mají dvoubarevnou lunetu Cerachrom, zvětšovací sklo nad datovým okénkem a možnost volby tahu Jubilee nebo Oyster se systémem EasyLink. Hodinky pohání strojek Rolex kalibr 3285 s rezervou chodu 70 hodin. Provedení se zelenočernou lunetou (začíná se pro ni vžívat termín „Sprite“, jako se obdobně modročervenému provedení říká „Pepsi“) je jediné, které má korunku umístěnou na levé straně pouzdra. 

Rolex Yacht-Master 42

Hned dvou nových modelů se dočkala řada Yacht-Master. Hlavním poznávacím znamením této řady, oproti na první pohled podobné řadě Submariner, bylo pouzdro ze vzácných kovů a matné provedení lunety. Nyní Rolex přišel se dvěma modely, které jachtařský svět ještě více oddělil od toho pod hladinou.

Rolex Yacht-Master 2022

První nový model byl usazen do pouzdra o průměru 42mm z 18kt žlutého zlata – jde však o Rolex, takže zlatá slitina vykazuje mimořádnou odolnost. Černě lakovaný číselník obepíná luneta s vložkou z tvrdé high-tech keramiky. Fanoušky jistě potěší, že v rámci řady Yacht-Master o průměru 42 mm jsou nyní k dispozici i další varianty. Dříve byla tato velikost k dispozici pouze v bílém zlatě se standardním černým číselníkem. Barevnost textu na číselníku je tu vhodně jednoduchá a přímočará – tedy kompletně bílá (Everose Yacht-Master 40 má nápis „Yacht-Master“ proveden červeně). Ke zlatému pouzdru skvěle sedne kaučukový pásek, který se bude dozajista vyjímat v luxusních jachtařských letoviscích, kde je model Yacht-Master tolik oblíbený.

Druhé provedení s pouzdrem ze slitiny bílého zlata zaujme na první pohled originálně ztvárněným nepravidelným pruhem v modré barvě, který představuje sokolí oko. Decentní a přitom jedinečné. V kruzích fanoušků a sběratelů hodinek Rolex tak nyní zhusta koluje nový termín „Falcon's Eye“. Obě varianty využívají stejný in-house strojek Rolex kalibr 3235, který byl uveden na trh v roce 2015 a od roku 2019 je osazen i uvnitř modelů Yacht-Master 42.

Rolex Yacht-Master 2022

 

Rolex Day-Date 40

Nově představená verze klasického modelu Day-Date (pojmenován po jednom z mnoha patentů Rolexu, který je dnes brán jako průmyslový standard) možná na fotografiích nevypadá úplně nově, ale musíme si všimnout důležitých parametrů: Nový Day-Date s ledově modrým číselníkem je vyrobený z platiny a z tohoto vzácného materiálu je vyrobena i jeho vroubkovaná luneta. Do této doby byly na vybraných modelech klasických hodinek vroubkované lunety vždy z 18kt zlata. Je to tedy poprvé, co se díky inovativním postupům a zkušenostem objevila platinová vroubkovaná luneta.

Rolex Day-Date 40mm 2022

Za ledově modrým číselníkem se nachází pokročilý kalibr Rolex 3255 společně s krokovým mechanismem Chronergy, který má optimalizovanou geometrii a přenáší energii efektivněji, což přispívá jak k 70hodinové rezervě chodu, tak k jeho přesnosti. Hodinky jsou k dostání na platinovém tahu v provedení President.

Rolex Datejust 31

Další novinkou, která dozajista uchvátí dámské publikum, se stal nový model z řady Datejust 31. Floristické téma z minulého roku se promítá i ve třech letošních modelech. Číselník s květinovým motivem připomíná divoké letní louky a obsahuje 24 květin, které se od sebe výrazně odlišují díky své povrchové úpravě – buď sluneční, matné nebo zrnité. Každá z květin je zevnitř osvětlena diamantem zasazeným do středu.

Rolex Datejust 31mm 2022

První model oplývá číselníkem s květinově modrým motivem azzurro v bílé verzi Rolesor (kombinující Oystersteel a bílé zlato) a vroubkovanou lunetou. Na druhých hodinkách, vyrobených z 18karátového žlutého zlata, je číselník v olivově zelené barvě a třetí nové hodinky se mohou pyšnit kombinací Everose Rolesor (Oystersteel a Everose gold) se stříbrným číselníkem s květinovým motivem.

Na každém novém modelu vykvétá 24 diamantů v 18kt zlatě. Na olivově zeleném a stříbrném číselníku je harmonie a poetický třpyt ještě více vyzdvihnut lunetou osázenou 46 briliantovými diamanty. Nové verze Datejust 31 jsou vybaveny Rolex kalibrem 2236.  

Rolex Deepsea

Rolex Deepsea na první pohled nehýří novotou a mezi novinkami by mohl být snadno přehlédnut. Jenže Rolex vždy preferoval smysluplnou evoluci před revolucí pod taktovkou módních nebo jakýchkoliv jiných trendů. U nejserióznějšího potápěčského instrumentu této značky to tedy nemůže být jinak.

Rolex Deep Sea 2022

V základních rysech a vlastnostech se jedná o stejné Deepsea, jaké známe – 44mm hodinky z ušlechtilé oceli na náramku Oyster, které s sebou můžete vzít do hloubky až 3 900 m, tedy pokud s sebou na dovolenou vozíte batyskaf. K dispozici jsou dva modely: Jeden v konfiguraci s černým číselníkem a druhý ve verzi s modrým gradientem a zeleným textem, který je obecně znám jako „James Cameron“. Co je tedy nového? Praktické drobnosti. Štíhlejší luneta umožňuje použití kónického safírového skla. Optimalizována byla čitelnost číselníkuzmizel systém Fliplock na prodloužení tahu. Uvnitř titanového pouzdra o průměru 44 mm stále bije strojek Rolex kalibr 3235.

 

Autor: Pavel Hrůza