Novinky Tudor pro rok 2021

Publikováno: 8.4.2021
Rubrika: Představení hodinek
Novinky Tudor pro rok 2021

Vzhledem k všeobecné pandemické situaci probíhá nový hodinářský veletrh Watches & Wonders pouze virtuálně v digitálním prostoru. To však nijak nedegraduje míru napětí a očekávání při představování novinek prestižních značek. Například fanoušci a sběratelé hodinek značky Tudor se mohou zaradovat hned několikrát.

Sportovní panda

Nejvýraznější novinkou švýcarské značky je nová verze chronografu Black Bay Chrono. Tudor letos slaví padesát let výroby chronografů a to je důvod k oslavě. Nový chronograf Tudor Black Bay Chronograph (ref. 79360N) má toto výročí připomínat. Dvě zásadní změny na úspěšném chronografu je dělají ještě atraktivnějšími jak pro sběratele, tak pro klasické uživatele.

Nejvýraznější změnou jsou nová provedení číselníků. Inspirace ranými chronografy Tudoru i Rolexu je zde zřejmá. Maximálně kontrastní provedení černého číselníku a bílých sčítačů chronografu (ve druhé verzi obráceně) zvané „panda“ vypadá skvěle. Údaje se dobře odečítají, a i když Tudor tuto barevnou kombinaci používal již v 70. letech minulého století, sběratelé jistě ocení jasný odkaz na veleslavné Rolex Daytona Paula Newmana.

Druhou, na první pohled neviditelnou změnou, je snížení tloušťky pouzdra o jeden milimetr. Na první pohled jde o nevýrazný údaj, který však výrazně přispívá k pohodlnému nošení. Výrazně lépe se vejde pod rukáv na míru šité košile (nebo třeba motocyklové bundy, chcete-li).

Ostatní prvky, které dělají tento chronograf tak atraktivním, samozřejmě zůstávají – retro laděné chronografy z jejich zlaté éry, ocelové pouzdro o průměru 41 mm vodotěsné do 200 m, pro Tudor typické „snowflake“ provedení ruček a indexů, výrazná tmavá luneta s tachymetrickou škálou a v neposlední řadě manufakturní strojek se sloupovým kolem a vertikální spojkou, který řadí hodinky mezi chronografovou elitu. Hodinky jsou dostupné na ocelovém tahu, nebo manufakturně vyráběném pleteném žakárovém pásku. Nejedná se o limitovanou edici.

Drahé kovy a safír 

Další novinka rovněž vychází z ikonické řady Black Bay, která pro Tudor znamenala ihned po uvedení obrovský úspěch. I když na první pohled hodinky Tudor Black Bay Fifty-Eight 925 nijak zvlášť nevybočují z této linie potápěčských hodinek, jsou s jejich představením spojena hned dvě prvenství: Jde o první potápěčské hodinky Tudor s pouzdrem ze stříbra a také první potápěčské hodinky s průhledem na strojek skrz dýnko se safírovým sklem. Stříbro s matnou povrchovou úpravou v kombinaci s číselníkem a lunetou v hnědošedé barvě taupe, vytváří příjemně měkký dojem a vizuálně zjemňujě výraz těchto robustních hodinek.

Stříbro není pro tvorbu pouzder hodinek obvyklým materiálem. Přesné složení slitiny drží značka v tajnosti, uvádí však, že použití stříbra neovlivní praktickou stránku věci. I z parametrů je zřejmé, že vodotěsnost do 200 metrů zůstala zachována. Pouzdro o průměru 39 mm díky implementaci safírového skla do jeho víčka mírně nabylo na tloušťce. Průhledu zadní stranou pouzdra se podřídila i volba strojku. Manufakturní strojek vyvinutý a vyráběny přímo v Tudoru nese označení Calibre MT5400 a jde technicky o stejný strojek jako u ostatních hodinek řady Black Bay Fifty-Eight, jen s širší základnou, aby lépe vyplnil prostor pouzdra. Samozřejmě jde o chronometr s certifikací COSC. Hodinky jsou dostupné na pleteném nebo koženém pásku.

Stejný přístup značka uplatnila při tvorbě velmi výrazného modelu Tudor Black Bay Fifty-Eight 18K. Rozměry pouzdra, strojek i průhled na něj přes safírové sklo zůstávají, pouzdro je však vyrobeno z 18karátového žlutého zlata. V kombinaci se sytě zeleným číselníkem a lunetou tak vznikly jedny z barevně nejvýraznějších hodinek značky. Ta ukázala, že se nebojí s rozmyslem použít i tak „netudorovské“ prvky, jako je zlaté pouzdro a prosklené dýnko.

Zkrátka, popularita značky roste, a s tím se rozšiřuje i její cílová skupina. Hodinky jsou dostupné na pásku z aligátoří kůže nebo na pro Tudor typickém žakárovém pleteném pásku, vyrobeném manufakturně u francouzského výrobce, který například vyrábí roucha pro Vatikán.

Poslední novinka ze světa Tudor se rovněž týká drahých kovů, konkrétně stříbra. Právě z tohoto materiálu značka připravila číselníky pro základní řadu Black Bay s hladkou lunetou. Stříbrný číselník je tak nově dostupný u modelů všech tří velikostí 32 mm, 36 mm i 41 mm.

Autor: Pavel Hrůza