zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Nový Rolex Submariner

Když oznámí Rolex nějakou novinku, je to vždy velká událost. Když se navíc jedná o novou verzi asi nejikoničtějších hodinek vůbec, je to událost, kterou napjatě očekává celý hodinářský svět. A přesně to se stalo začátkem září, když Rolex představil nové provedení svého legendárního modelu Submariner.

Nový Rolex Submariner

Kdo by čekal dramatické změny, byl by zklamán – jde o Rolex, a tomu jsou změny dle módních vln cizí. Skutečný zákazník Rolexu tomu rozumí. Vždyť Submariner udal trendy už počátkem 50. let. Tento model určil podobu moderních potápěčských hodinek, a co funguje skvěle, není potřeba měnit. Poslední výraznější změna se udála roku 2012, kdy Submariner dostal například vložku lunety z high-tech keramického materiálu, kterému u prestižní švýcarské značky říkají Cerachrom.

Nová velikost

Letošní modely přináší jednu změnu, o které se již déle diskutovalo – a tou je rozměr pouzdra. Před nějakými pěti lety, kdy vrcholil trend rozměrově předimenzovaných hodinek, působil Submariner se svými poměrně decentními 40 mm v průměru jako z jiné doby. Módní trend přišel a odešel, Rolex Submariner zůstal svůj – nový model je o jediný milimetr větší. Pouzdro má tedy průměr 41 mm – dost na to, aby majitel cítil na zápěstí určitou hodnotu, ale ne tolik, aby velikost obtěžovala při každodenní činnosti, nebo znemožnila hodinky nosit v rukávu košile. I když jde o ryze potápěčské hodinky stavěné do hluboké bezednosti, fungují stejně dobře i jako hodinky do vysoké společnosti – to je významná část jejich kouzla.

Větší průměr pouzdra kompenzují mírně subtilnější nožky, čímž se proporce o něco více přibližují historickým „Subům“.

Rolex Submariner ref.124060

Větší výdrž

Největší změny však nejsou vidět na první pohled. Nový strojek cal. 3230 vychází z předchozího strojku cal. 3225 představeného před pěti lety v Basileji. Poskytuje však výrazně větší rezervu chodu (70 hodin oproti 48) a nový systém krokového ústrojí zvaný Chronergy zajišťuje větší spolehlivost a efektivitu využití síly. Samozřejmě zůstává antimagnetický vlásek Parachrom, certifikace Superlative Chronometer i další prvky typické pro Rolex.

Nový Rolex Submariner stále nabízí kouzlo předchozích verzí, nyní ještě v praktičtějším podání. Změna proporcí modelu prospěla a s jeho mírou nebudou mít problém jistě ani největší puristé.

Autor: Pavel Hrůza