Paul Newman Rolex Daytona a Steve McQueen Heuer Monacos v prosincové aukci

Publikováno: 29.12.2020
Rubrika: Aukce hodinek
Paul Newman Rolex Daytona a Steve McQueen Heuer Monacos v prosincové aukci

12. prosince se v New Yorku uskutečnila další aukce pořádaná společností Phillips. Tentokrát se v dražbě objevily jedny z nejikoničtějších hodinek 20. století. Rolex Daytona "Big Red" ref. 6263, které vlastnil americký herec Paul Newman, a hodinky Steva McQueena - Heuer Monaco z filmu Le Mans (1971).

Paul Newman Rolex Daytona Ref. 6263

Abychom pochopili, co dělá Rolex Daytona tak speciální, musíme se ohlédnout zpátky do minulosti a odhalit jejich pozoruhodný příběh. Paul Newman byl americký herec, proslulý pro své akční a westernové filmy. Byl 8x nominován na Oscara a stal se z něj jeden z nejpopulárnějších hollywoodských herců minulého století. Kromě lásky k herectví miloval rychlá auta a automobilové závody. V roce 1979 se zúčastnil slavného 24hodinového závodu Le Mans, kde se umístil na druhém místě. Právě v tomto závodu měl na sobě hodinky Rolex Daytona ref. 6263, které mu darovala jeho žena k 25. výročí svatby. Na zadní stranu pouzdra mu nechala vyrýt “Drive slowly Joanne.” 


Pozornost hodinek přitahuje i fakt, že se v roce 2017 prodaly Paulovy první Rolex Daytona ref. 6239 za neuvěřitelnou částku 17.752.500 USD (392 milionů korun). V té době se jednalo o nejdražší náramkové hodinky, které kdy byly prodány.

S odhadem počátečního vkladu milion amerických dolarů bylo nad míru jasné, že se bude jednat o velmi napínavou aukci. Finální částka, za kterou byly Rolex Daytona ref. 6263 prodány, se vyšplhala na 5.475.000 USD (cca 119 milionů korun).


Steve McQueen  Heuer Monacos z Le Mans

Další hodinky, které se objevily v páteční aukci, patřily hollywoodské legendě Stevu McQueenovi. Steve byl ztělesněním akčního herce, který stejně tak rychle žil, jako závodil. Většinu kaskadérských kousků si dělal sám, rychlým autům a motorkám zasvětil celý svůj život.


Heuer Monaco jsou poslední ze šesti hodinek, které byly použity při natáčení filmu Le Mans. Jedná se o jedny z nejslavnějších hodinek, které se staly ikonou pro závodní filmy. Po dokončení filmu Le Mans daroval Steve hodinky svému mechanikovi. Ten je z počátku odmítl a navrhl Stevovi, ať je daruje například svým dětem. Steve se na to jen usmál a řekl, že už je stejně pozdě, poněvadž nechal vyrýt jeho jméno na zadní stranu hodinek. Tenhle úsměvný a zajímavý příběh zůstal po mnohá léta tajemstvím. K jeho odhalení došlo až v roce 2015, při uvedení dokumentu Steve McQueen: The Man & Le Mans. V páteční aukci byly Heuer Monaco prodány za 2.208.000 USD (48 milionů korun).


Foto: Hodinkee.com