Ponor do různých světů s Rolex Sea Dweller Steel & Gold

Publikováno: 3.11.2019
Rubrika: Představení hodinek
Ponor do různých světů s Rolex Sea Dweller Steel & Gold

Sea Dweller nepatří mezi nejznámější modely nejproslulejší značky. Datejust, Submariner nebo Explorer budou mnohem častěji modely, které se vám jako první v mysli vyjeví, když uslyšíte magické slovo „Rolex“. Pro velmi specifickou skupinu fanoušků však právě tyto hodinky jsou těmi správnými „rolexkami“.

Je vlastně s podivem, že bezkonkurenčně nejznámějším pojmem ve světě luxusních hodinek se nestala značka předvádějící hodinářskou ekvilibristiku – a vlastně ani luxus v pravém slova smyslu, ale značka Rolex, která do popředí svých snah dala nekompromisní kvalitu, preciznost a především použitelnost...

Dříve revoluce, dnes standard.

Na cestě k odolným hodinkám do reálného světa, které by svému nositeli sloužily více než nositel jim (těžko si dnes dokážeme představit jak choulostivá zařízení byly hodinky ještě před desítkami let) stálo mnoho technologických milníků a patentů, u řady z těch nejzásadnějších stál Rolex. Vzpomeňme na šroubovací korunku, vodotěsné pouzdro „oyster“, nebo praktické datumové okénko. Dříve revoluce, dnes téměř standard.

Vodotěsné pouzdro Oyster

Zrození žabího muže

Byly to právě hloubky moří a oceánů, které byly pro výrobce hodinek lákavou výzvou. Rolex se jí chopil s velkou vervou. Svou technologii vodotěsného pouzdra vyzkoušel už ve 30. letech svou řadou Oyster, později i výrobou hodinek Panerai. Počátkem 50. let pak svým modelem Submariner stál u zrodu celé kategorie moderních potápěčských hodinek. Přibližně před 60 lety pak pro opravdové dobyvatele temných hlubin značka připravila potápěčský nástroj nazvaný Sea Dweller...

Dobyvatel hlubin

Ještě větší odolnost vůči tlaku a také patentovaný heliový ventil, který umožnil plynu unikat z pouzdra během dekomprese, to byly hlavní atributy těchto hodinek, které jinak tvarově vycházely z dnes ikonického modelu Submariner.

Sea-Dweller M126603

V letošním roce udělal Sea Dweller tak trochu úkrok stranou od dobrodružství do společnosti a v bimetalovém provedení se zlatými prvky nabyl na hodnotě i luxusním dojmu, nevzdal se však ani svých ryze potápěčských schopností. Vodotěsnost dosahuje neskutečných 1 200 metrů, heliový ventil je stále přítomen, bezpečnostní spona Oysterlock disponuje extenzí Glidelock, kterou využijete, pokud hodinky oblékáte přes neopren.

Ocelové pouzdro s prvky z 18kt žlutého zlata dosahuje průměru 43 mm. Jednosměrně otočná luneta s minutovou škálou obsahuje vložku z odolné černé keramiky Cerachrom. Nápis Sea – Dweller na číselníku, který byl v  poslední verzi z roku 2017 vyveden červeně jako u první řady, je v případě aktuálního modelu také zlatý.

Zlatý nápis Sea-Dweller

Strojek s automatickým nátahem, kalibr 3235, vydrží běžet z plného nátahu až nadstandardních 70 hodin. Jeho součástí je samozřejmě antimagnetický modrý vlásek Parachrom. Jak se na Rolex sluší, strojek je certifikovaným chronometrem.

Pod hladinou není potřeba zlato a na recepci u velvyslance neupotřebíte héliový ventil. Není ale skvělé mít hodinky, které se dokáží ponořit do různých světů?

Autor textu: Pavel Hrůza

Sea-Dweller 126600