zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Rolex Explorer se zrodil po dobytí Himaláje

Model Explorer je symbolem těsných vazeb, které vždy existovaly mezi Rolexem a průzkumníky drsných koutů naší planety. Explorer provází horolezce do extrémních podmínek již celá desetiletí.

Rolex Explorer se zrodil po dobytí Himaláje

Rolex Oyster doprovázel vysokohorské expedice

Horolezci se nezaleknou ani poloh určených spíše pro trysková letadla. V těchto extrémních výškách se potýkají s teplotami klesajícími až 50 ° pod bod mrazu a zdolávají ledové srázy bičováni smrtonosným větrem. V takových podmínkách se neobejdou bez odpovídající výbavy. Proto také průkopnické expedice, jež se od roku 1930 vydávaly pokořit himalájské vrcholy, spoléhaly na hodinky Rolex Oyster.

Rolex Oyster

Rolex a dobytí Mount Everestu

29. května 1953 se Sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay stali prvními lidmi, kteří vystoupili na vrchol Mount Everestu ve výšce 8848 metrů. Tento obdivuhodný počin dále posílil renomé hodinek Oyster, které s dobrodružnou výpravou byly nerozlučně spjaty. Na počest úspěšného zdolání nejvyšší hory světa byl ještě v tom samém roce uveden model Explorer, jenž se brzy stal ikonou.

Nepálská vláda tehdy povolovala pouze jednu expedici na Mount Everest za rok a Rolex byl v roce 1953 jedním ze sponzorů takové expedice. Rolex měl poskytnout dobrodruhům na tento nebezpečný podnik co nejodolnější hodinky. Hillary je ale nedostal darem – měl je po celou dobu expedice nosit na zápěstí a po sestupu vrátit do Rolexu k důkladnému přezkoumání.

dobytí Mount Everestu

Svět jako laboratoř

Rolex používá svět jako laboratoř, která mu pomáhá ověřovat funkčnost hodinek v reálném prostředí. Tento průkopnický duch přiměl společnost navázat spolupráci s mnoha himalájskými expedicemi, které vybavila svými hodinkami. Zkušenosti horolezců získané v skutečně nehostinných podmínkách se poté přímo promítly ve vývoji hodinek Oyster s důrazem na co největší přesnost, odolnost a spolehlivost.

Proměna v čase

První hodinky Rolex Explorer vyšly na trh v roce 1953. Tento model měl průměr 36 mm, sklíčko z plexiskla, číselné indexy 3, 6 a 9 byly potažené zlatem a ostatní indexy byly potažené luminiscentní barvou z tritia. První proměnou prošel tento outdoorový model v roce 1989, kdy původní sklíčko nahradilo safírové sklíčko a upevnění tahu dostalo masivnější podobu. Také na svítící vrstvu se začal používat materiál Luminova.

Aktuální podoba Explorerů je po změnách z roku 2010, kdy došlo ke zvětšení průměru na 39 mm, hodinky byly osazeny novějším kalibrem 3132 a indexy jsou potaženy vrstvou Chromanova, jíž si Rolex nechal patentovat.

Rolex Explorer

Věhlas modelu Explorer

Rolex Explorer neproslavili pouze expedice a průzkumníci, ale také reklama a celá řada známých osobností, které tyto outdoorové Rolexy nosí, jako třeba Tom Hanks nebo Sir David Attenborough.

Reklama se švýcarským horolezcem Jeanem Troilletem

Reklama se švýcarským horolezcem Jeanem Troilletem

Reklama z roku 1964 „Na vrchol Matterhornu“ 

Reklama z roku 1964 „Na vrchol Matterhornu“