Rolex Milgauss - Pocta vědě

Publikováno: 9.8.2018
Rubrika: Představení hodinek
Rolex Milgauss - Pocta vědě

Rolex Oyster Perpetual Milgauss, znamenité hodinky symbolizující technický a vědecký pokrok poprvé představené v roce 1956, sbližují silná magnetická pole a chronometrickou přesnost.

Model Milgauss vznikl v roce 1956 jako profesionální hodinky pro techniky a inženýry, kteří při práci přichází do styku s magnetickými poli narušujícími fungování mechanických hodinek. Chronograf obsahuje Rolexem patentované magnetické stínění strojku a dokáže tak odolat silnému magnetickému rušení až 1 000 gaussů. Odtud také jméno hodinek – mille je francouzský výraz pro tisíc. Model Milgauss je dnes známý zejména jako hodinky, které nosí vědci v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě.

NOVÁ GENERACE MODELU MILGAUSS

V roce 2007 byla představena nová generace tohoto modelu, v níž se snoubí všechen technický a hodinářský um značky Rolex. Výrazný estetický prvek u nového modelu Milgaus tvoří oranžová sekundová ručka ve tvaru blesku, inspirovaná původní generací. Zároveň jej zdobí zelené safírové sklíčko, které je v hodinářství novinkou.

HLAVNÍ FUNKCE

- Mimořádně přesný chronometr s certifikací Rolex
- Samonatahovací mechanický strojek Manufacture Rolex s certifikací COSC
- Strojek uložen pod magnetickým stíněním
- Paramagnetický modrý vlásek Parachrom
- Paramagnetické krokové kolo
- 40 mm pouzdro Oyster, vodotěsné do hloubky 100 metrů
- Zelené safírové sklíčko
- Oranžová sekundová ručka ve tvaru blesku

MAGNETICKÉ RUŠENÍ

Telekomunikace, lékařská technika, letecký a kosmický výzkum, elektrotechnický průmysl – to je jen několik oblastí, v nichž hrají významnou roli magnetická pole. Ta výrazně ovlivňují chod mechanických hodinek tím, jak působí na jednotlivé součásti hodinového strojku, zejména krokový mechanismus a oscilátor. Obě tyto komponenty přitom mají zásadní vliv na přesnost hodinek. V závislosti na síle a délce působení magnetického pole může dojít k různému ovlivnění chodu hodinek, které se mohou i zastavit. Spolehlivost a přesnost běžných mechanických hodinek ovlivňuje již magnetické pole o síle 50 až 100 gaussů (v dnes užívaných jednotkách 0,01 tesla). Pro srovnání: síla magnetického pole generovaného běžným magnetem na tabuli ve vzdálenosti 5 mm je zhruba 200 gaussů.

DĚDICTVÍ A EVOLUCE

V roce 1956 se Rolexu podařilo na účinky magnetických polí vyzrát, když zkonstruoval hodinky schopné odolat rušení o síle až 1000 gaussů (0,1 tesla nebo 80 000 A/m), aniž by ztratily svou mimořádnou chronometrickou přesnost. U dnešního modelu přesnost tohoto technického klenotu dále zvyšuje několik dalších inovací. První obrannou linii tvoří magnetický štít uvnitř pouzdra Oyster. Je vyroben z feromagnetických slitin a jako vnější obal obklopuje a chrání strojek. Je na něm vyryto písmeno B se šipkou nahoře, značka pro hustotu magnetického toku. Tento vynález si Rolex v roce 1956 nechal patentovat a postupně jej dále zdokonaluje. Druhou linii obrany tvoří dvě klíčové součásti hodinového strojku – oscilátor a krokové kolo, které jsou vyrobeny z inovativních a průkopnických paramagnetických materiálů.

SUPERLATIVE CHRONOMETER

Strojek použitý v modelu Milgauss disponuje certifikátem přesnosti chodu COSC. Kromě toho však Rolex testuje i přesnost chodu hodinek po osazení stroje do pouzdra a garantuje přesnost hodinek ±2 vteřiny za den. Testování probíhá v podmínkách, které co nejvěrněji reprezentují podmínky, za kterých jsou hodinky běžně používány, a zaměřuje se také na vodotěsnost, funkci samonátahu a rezervu chodu.

Je třeba zmínit, že jsou takto testovány všechny hodinky, ne pouze náhodně vybraný vzorek. Tím je dosaženo, že zákazník skutečně nosí spolehlivé, robustní a přesné hodinky, které jsou odolné vůči působení magnetického pole a nárazům. Dosažení této spolehlivosti a přesnosti je pak deklarováno jak na číselníku nápisem Superlative Chronometer, tak i zelenou pečetí, která je připojena ke všem hodinkám Rolex a která je spojena s 5letou mezinárodní zárukou.

KALIBR 3131

Milgauss je osazen strojkem 3131, automatickým strojkem kompletně vyvinutým a vyrobeným Rolexem. Jeho architektura, výroba a inovativní prvky stojí za jeho jedinečnou přesností a spolehlivostí. Využívá patentované technologie, které zajišťují jeho výjimečnou rezistenci vůči magnetickému poli.

Parachrom

Vlásek je vyroben z modrého Parachromu, což je Rolexem patentovaná exkluzivní slitina. Nereaguje na působení magnetického pole, lépe odolává teplotním rozdílům a je až 10krát přesnější po absolvování nárazu než tradiční vlásky. 

Strojek hodinek Milgauss můžou vidět na vlastní oči jen hodináři certifikovaní Rolexem. Celý strojek je krásně opracovaný a dekorovaný a je plně v souladu s nekompromisními standardy kvality značky Rolex.

Milgauss m116400gv-0001
Milgauss m116400gv-0002