Tudor Black Bay GMT S&G: Nádech vintage

Publikováno: 3.5.2022
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Black Bay GMT S&G: Nádech vintage

Ikonický model Black Bay GMT s integrovaným manufakturním kalibrem GMT je nyní k dispozici také ve verzi S&G (ocel a zlato) s teplými barvami a nostalgickým nádechem. 

Black Bay GMT S&G je model s několika časovými pásmy, což je vysoce funkční komplikace, která určuje místní čas, aniž by ztratila ze zřetele čas ve dvou dalších časových pásmech. Black Bay GMT S&G, rozeznatelné podle své 24hodinové otočné lunety se dvěma barvami představujícími den a noc, dává historii této hodinářské funkce jemný estetický dotek.

Tři časová pásma

U modelu Black Bay GMT S&G je referenční čas indikován hranatou ručkou ve tvaru sněhové vločky, podpisovým prvkem Tudoru, která každých 24 hodin dokončí kruh číselníku. Místní čas je indikován druhou, kratší ručkou ve tvaru sněhové vločky, kterou lze posouvat buď vzad nebo vpřed. Datum zobrazené přes clonu umístěnou na 3. hodině je propojeno s ručkou místního času, takže při nastavování času a překročení půlnoci retrográdně okamžitě přeskočí na předchozí den. Pro uživatele velmi praktický a technický detail. Díky 24hodinové obousměrně otočné lunetě a „24hodinové“ ručce můžete sledovat i třetí časové pásmo. Na eloxovaném hliníkovém disku lunety je stupnice pro dvanáct denních hodin zlatě zbarvená na hnědé části a pro noční hodiny na černé části.

Manufakturní kalibr MT5652

Manufakturní kalibr MT5652 se zabudovanou funkcí GMT vyvinul Tudor pro model Black Bay GMT S&G. Ilustruje proces technického vývoje, který je pro Tudor jedinečný a čerpá z adaptabilní architektury schopné zahrnout nové funkce do svých strojků, spíše než se uchylovat k dalším modulům. Pro někoho drobný detail, ale pro hodinářské puristy nutnost.

Byl navržen tak, aby zajistil robustnost, dlouhou životnost, spolehlivost a přesnost, stejně jako jeho variabilní vyvážení setrvačnosti, které je udržováno robustním posuvným můstkem s dvoubodovou fixací. Spolu s antimagnetickým silikonovým vláskem je manufakturní kalibr MT5652 certifikován jako chronometr oficiálním švýcarským institutem pro testování chronometrů (COSC), přičemž jeho výkon přesahuje standardy stanovené tímto nezávislým institutem. Ve skutečnosti tam, kde COSC umožňuje průměrnou odchylku v denním chodu hodinek mezi -4 a +6 sekundami ve vztahu k absolutnímu času v jediném strojku, Tudor trvá na odchylce mezi -2 a +4 sekundami v chodu, když je model kompletně sestavený.

Další pozoruhodnou vlastností je, že rezerva chodu manufakturního kalibru MT5652 je „odolná vůči víkendu“, má okolo 70 hodin. To uživateli umožňuje v pátek večer hodinky sundat a v pondělí ráno je znovu nasadit, aniž by je musel resetovat.

Ocelový náramek, tkaný Jacquard nebo kožený řemínek

Látkový řemínek je jedním z charakteristických znaků značky Tudor, která se v roce 2010 stala jednou z prvních hodinářských značek, která jej nabízela se svými produkty. Jsou tkané ve Francii tradiční metodou na žakárových stavech z 19. století společností Julien Faure v oblasti St-Etienne, jejich kvalita zpracování a pohodlí na zápěstí jsou jedinečné. V roce 2020 oslavil Tudor deset let spolupráce s touto sto padesát let starou společností. Partnerství začalo uvedením Heritage Chrono, prvního modelu vybaveného látkovým řemínkem vytvořeným tkalci, na Baselworldu 2010.

Tudor pro Black Bay GMT S&G zvolil černý řemínek s béžovým proužkem tkaný tradičními řemeslníky. Model je k dispozici také s náramkem z ušlechtilé oceli a žlutého zlata, který je inspirovaný skládacími nýtovanými náramky vyrobenými Tudorem v 50. a 60. letech 20. století. Ty byly známé tím, že měly na straně náramku viditelné nýty, které držely články pohromadě. Články měly také zřetelnou stupňovitou konstrukci. Tyto dva estetické detaily se nacházejí na současném náramku, který také integruje moderní výrobní postupy díky laserem opracovaným nýtům. A nakonec je Black Bay GMT S&G k dispozici také s hnědým koženým náramkem s jemným prošíváním a překlápěcí sponou.

Podstata řady Black Bay

Řada Black Bay obsahuje číselníky inspirované potápěčskými hodinkami Tudor vyrobenými v 50. letech 20. století. Vypůjčuje si charakteristické hranaté ručky, známé sběratelům jako sněhová vločka, z modelů, které se objevily v katalogu značky z roku 1969. Nechráněná korunka a vlastnosti pouzdra připomínají první generace potápěčských hodinek Tudor. Řada Black Bay je výsledkem kombinace tradiční estetiky a současného hodinářství. Daleko od toho, aby šlo pouze o identické znovuvydání klasiky, představuje více než šedesát let potápěčských hodinek Tudor a zároveň je pevně zakotvena v současnosti. I když jde o neo-vintage koncepci, výrobní techniky, spolehlivost, robustnost a kvalita povrchové úpravy jsou v souladu s dnešními náročnými požadavky.