zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

TUDOR BLACK BAY P01 OCENĚN NA GPHG 2019

TUDOR Black Bay P01 zvítězil v kategorii “Challenge” na letošním ročníku hodinářské soutěže Grand Prix d’Horlogerie de Genève. Pro značku Tudor je to tak páté ocenění během sedmi let, co se účastní soutěže.

TUDOR BLACK BAY P01 OCENĚN NA GPHG 2019

V roce 2019 Tudor rozšířil svou kolekci Black Bay o nový model Black Bay P01, který vychází z prototypu hodinek, který značka vyvíjela koncem 60. let 20. století a byl určen pro námořní ozbrojené složky Spojených států Amerických. Tudor dodával americkému námořnictvu hodinky od konce padesátých let minulého století. V roce 1967 začal vývoj modelu, který by nahradil stávající Tudor Oyster Prince Submariner 7928, který byl v té době běžně používán. Nově vyvíjený model musel splňovat kritéria specifikovaná americkou vládou a inženýři značky do něho promítli také nejnovější vývoj po stránce funkcionality a ergonomie.

GPHG 2019 pro Tudor Black Bay P01

Tajný projekt Commando

Fáze vývoje byla zahájena a výsledkem byla výroba prototypů a patent na dosud nevídanou funkci. Tento ambiciózní projekt, který nesl kódové jméno „Commando“, se nedočkal úspěšného konce a zůstal ve fázi vývoje. Americké námořnictvo nakonec objednalo dnes již legendární Tudor Submariner 7016 známý jako „Snowflake“ a nahradil jím stávající referenci 7928. Projekt Commando zůstal po dalších 50 let v archívu. Teprve v roce 2019 dostal model TUDOR Black Bay P01, což je zkratka pro Prototyp 01, příležitost pro sériovou produkci.

Tudor projekt Commando

Patentovaná pojistka lunety

Jedinečná estetika modelu vzbudila při prezentaci na Basilejském veletrhu 2019 značnou pozornost. Hodinky jsou vybaveny vysoce výkonným strojkem vlastní výroby MT5612, certifikátem COSC, rezervou chodu 70 hodin a křemíkovým vláskem. Obousměrně otočná luneta modelu Black Bay P01 je jištěna unikátním patentovaným systémem na posledním článku tahu u pozice 12.

Přítomnost Tudoru na Grand Prix d’Horlogerie de Genève

Grand Prix d’Horlogerie de Genève představuje vrchol roku v hodinářském odvětví. Slavnostní předávání cen, na kterém jsou přítomny vůdčí osobnosti z hodinářství, vysoce postavení politici a další slavné osoby, se těší již od roku 2001 mezinárodní reputaci. V roce 2013, kdy se poprvé této soutěže účastnil, získal Tudor cenu v kategorii “ Revival ” za slavný model Black Bay. V roce 2015 to byly technické potápěčské hodinky Pelagos, které vyhrály v kategorii “Sports Watch”. Dva následující roky dostal Tudor cenu “Petite Aiguille” za modely Black Bay Bronze a Black Bay Chrono. Letošní výhra v kategorii "Challenge" je tedy již pátou cenou této soutěže za sedm let, kdy se značka soutěže účastnila.