Tudor Black Bay PRO: Skutečný profesionál

Publikováno: 5.5.2022
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Black Bay PRO: Skutečný profesionál

Tudor představuje nový technický model se zcela novou estetikou. Jmenuje se Black Bay Pro, má průměr pouzdra 39 mm, pevnou ocelovou lunetu a manufakturní kalibr se zabudovanou funkcí GMT.

Black Bay Pro je zcela nový model s funkcí druhého časového pásma, což je technická komplikace, která určuje místní čas, aniž by se ztratil čas v jiném časovém pásmu. Kompaktní, robustní a sportovní, tento model se může pochlubit mnoha jedinečnými estetickými detaily a oslavuje ducha technických hodinek, které Tudor vyráběl pro profesionály během své historie. Black Bay Pro, rozpoznatelný podle 24hodinové pevné lunety a oranžové ručky ve tvaru sněhové vločky, je poháněn manufakturním kalibrem MT5652 se zabudovanou funkcí GMT.

Dobrodružný duch a technická estetika

V průběhu své historie si hodinky Tudor vybírali někteří z nejodvážnějších dobrodruhů, jako například 30 průzkumníků, kteří se přesně před 70 lety vydali na dvouletou britskou expedici do severního Grónska za studiem arktického ledu s hodinkami Tudor na svých zápěstích. Hodinky pro členy expedice dodal zakladatel značky Hans Wilsdorf. Právě vytvořil první vodotěsné a samonatahovací hodinky Tudor, model Oyster Prince, a nedokázal si představit lepší prostředí pro jejich testování než extrémní klima Arktidy. Model Black Bay Pro odráží dědictví těchto nástrojů používaných průkopnickými průzkumníky. Jedná se o nástrojové hodinky určené pro profesionální použití.

I když je tento model součástí řady Black Bay, představuje mnoho nových a jedinečných estetických detailů, počínaje natahovací korunkou, která byla zcela přepracována pro maximální přilnavost. Tato nová součástka, která připomíná křivky korunek historických technických hodinek značky, je zasazena ve střední části pouzdra tak, že její trubice není vidět. Další novinkou je, že aplikované hodinové indexy na číselníku jsou vyrobeny z monoblokové světelné keramiky. Tato funkce vylepšuje technickou estetiku Black Bay Pro a zároveň výrazně rozšiřuje světelnou plochu hodinových indexů. Nová spona náramku se systémem rychlého nastavení velikosti "T-fit" doplňuje seznam nových inovací obsažených v tomto modelu. Snadno se používá, nevyžaduje žádné nástroje, nabízí pět pozic a umožňuje uživateli provést okamžité nastavení náramku ve sponě až o 8 mm.

Dvě časové zóny

U modelu Black Bay Pro je referenční čas indikován oranžovou ručkou ve tvaru sněhové vločky, estetickým znakem Tudoru, která každých 24 hodin dokončí kruh číselníku. Místní čas ukazuje druhá, kratší ručka ve tvaru sněhové vločky, kterou lze posouvat buď vzad nebo vpřed. Datum zobrazené přes clonu umístěnou na 3. hodině je spojeno s ručkou místního času, takže při nastavení času a překročení půlnoci retrográdně okamžitě přeskočí na předchozí den. Pro uživatele velmi neobvyklá, sofistikovaná a zvláště praktická funkce.

Manufakturní kalibr MT5652

Manufakturní kalibr MT5652 se zabudovanou funkcí GMT vyvinul Tudor pro model Black Bay Pro. Ilustruje proces technického vývoje, který je pro Tudor jedinečný a čerpá z adaptabilní architektury schopné zahrnout nové funkce do svých strojků, spíše než se uchylovat k dalším modulům. Pro někoho drobný detail, ale pro hodinářské puristy nutnost. Byl navržen tak, aby zajistil robustnost, dlouhou životnost, spolehlivost a přesnost, stejně jako jeho variabilní vyvážení setrvačnosti, které je udržováno robustním posuvným můstkem s dvoubodovou fixací. Spolu s antimagnetickým silikonovým vláskem je manufakturní kalibr MT5652 certifikován jako chronometr oficiálním švýcarským institutem pro testování chronometrů (COSC), přičemž jeho výkon přesahuje standardy stanovené tímto nezávislým institutem.

Ve skutečnosti tam, kde COSC umožňuje průměrnou odchylku v denním chodu hodinek mezi -4 a +6 sekundami ve vztahu k absolutnímu času v jediném strojku, Tudor trvá na odchylce mezi -2 a +4 sekundami v chodu, když je model kompletně sestavený.
Další pozoruhodnou vlastností je, že rezerva chodu manufakturního kalibru MT5652 je „odolná vůči víkendu“, okolo 70 hodin. To uživateli umožňuje v pátek večer hodinky sundat a v pondělí ráno je znovu nasadit, aniž by je musel resetovat.

Ocelový náramek, tkaný Jacquard nebo kožený řemínek

Látkový řemínek je jedním z charakteristických znaků značky Tudor, která se v roce 2010 stala jednou z prvních hodinářských značek, která jej nabízela se svými produkty. Tkané ve Francii tradiční metodou na žakárových stavech z 19. století společností Julien Faure v oblasti St-Etienne, jeho kvalita zpracování a pohodlí na zápěstí jsou jedinečné. V roce 2020 oslavil Tudor deset let spolupráce s touto sto padesát let starou společností. Partnerství začalo uvedením Heritage Chrono, prvního modelu vybaveného látkovým řemínkem vytvořeným tkalci, na Baselworldu 2010.

Tudor pro Black Bay Pro zvolil černý řemínek se žlutým proužkem tkaným těmito tradičními řemeslníky. Model je k dispozici také náramkem z ušlechtilé oceli inspirovaným skládacími nýtovanými náramky vyrobenými Tudorem v 50. a 60. letech 20. století. Ty byly známé tím, že měly na straně náramku viditelné nýty, které držely články pohromadě. Články měly také zřetelnou stupňovitou konstrukci. Tyto dva estetické detaily se nacházejí na současném náramku, který také integruje moderní výrobní postupy díky laserem opracovaným nýtům. Konečně je Black Bay Pro k dispozici také s hybridním páskem v černém kaučuku a kůži s překlápěcí sponou.

Podstata řady Black Bay

Řada Black Bay obsahuje číselníky inspirované potápěčskými hodinkami Tudor vyrobenými v 50. letech 20. století. Vypůjčuje si charakteristické hranaté ručky, známé sběratelům jako sněhová vločka, z modelů, které se objevily v katalogu značky z roku 1969. Nechráněná korunka a vlastnosti pouzdra připomínají první generace potápěčských hodinek Tudor.

Řada Black Bay je výsledkem kombinace tradiční estetiky a současného hodinářství. Daleko od toho, aby šlo pouze o identické znovuvydání klasiky, představuje více než šedesát let potápěčských hodinek Tudor a zároveň je pevně zakotvena v současnosti. I když jde o neo-vintage koncepci, výrobní techniky, spolehlivost, robustnost a kvalita povrchové úpravy jsou v souladu s dnešními přísnějšími požadavky.