Tudor Pelagos 39 - Na křižovatce mezi dvěma světy

Publikováno: 1.9.2022
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Pelagos 39 - Na křižovatce mezi dvěma světy

Švýcarská značka Tudor představila svou potápěčskou časomíru Pelagos ve verzi s průměrem pouzdra 39mm. Pelagos je tak po stále oblíbenějších hodinkách Black Bay Fifty-Eight a Black Bay Pro dalším modelem Tudoru, který bude k dispozici v této decentnější velikosti. Menší průměr pouzdra však není jedinou změnou.

Méně kovu, více stylu

Pouzdro nového modelu Pelagos je vyrobeno z titanu a jak již název vypovídá, může se pyšnit stylovým průměrem 39 mm a decentní výškou 11,8 mm. Díky vodotěsnosti do 200 metrů, šroubovací korunce či uzávěru pouzdra, Pelagos 39 nezapomíná na své kořeny potápěčských hodinek. Tento fakt je ještě umocněn kaučukovým páskem nebo titanovým náramkem s novou nastavitelnou sponou T-Fit25mm extenzí pro pohodlné nošení i na potápěčském obleku.

Stejně jako u předchozích provedení Pelagos je luneta s keramickou vložkou opatřena luminiscencí.  Na hodinových indexech jsou použity keramické kompozitní bloky pro lepší viditelnost ze všech úhlů, které se poprvé objevily na modelu Black Bay Pro (zde jsou bílé s modrým svitem). Keramická luneta i číselník jsou ošetřeny saténovou povrchovou úpravou, což je výrazný odklon od strojové matné barvy, která byla běžná u přechozích verzí. Název Pelagos je na číselníku proveden lesklým červeným písmem a je součástí čtyřřádkového textu (oproti pěti řádkům u modelů Pelagos a Pelagos LHD).

Kouzlo jednoduchosti

Co modelu Pelagos 39 naopak chybí? Nenaleznete na něm heliový ventil pro saturaci, rehaut (kroužek mezi číselníkem a sklíčkem) je menší a nejsou do něj zapuštěny hodinové indexy. Není tu ani automaticky se nastavující spona jako na standardním Pelagosu. Manufakturní strojek Tudor MT5400 s COSC certifikací a mimořádnou rezervou chodu 70 hodin nedisponuje zobrazením data.

Původní Pelagos byl skutečný nástroj pro profesionální potápěče preferující starou dobrou mechaniku. Pelagos 39 stále nabízí mnoho schopností pro práci pod hladinou, ovšem v decentnějším a pro mnohé stylovějším provedení. Oproti potápěčské řadě Black Bay nabízí méně retra a díky keramické vložce lunety a titanovému pouzdru více odolnosti a lehkosti.

Autor: Pavel Hrůza