Tudor Ranger: Novodobý dobrodruh

Publikováno: 19.7.2022
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Ranger: Novodobý dobrodruh

U příležitosti 70. výročí britské expedice do severního Grónska představuje Tudor nový model Ranger – skutečné „toolwatch“ oslavující ducha tohoto odvážného dobrodružství, při kterém hrály hodinky Tudor důležitou úlohu. I v tomto případě se legendární švýcarské značce podařilo vytvořit historicky věrné, a přitom zcela současné hodinky, jež čerpají z její zajímavé historie.

Tudor se od počátku prezentoval jako tvůrce odolných a spolehlivých hodinek, které se neleknou náročného prostředí. Svou odolnost hodinky Tudor prokázaly na zápěstích potápěčů, členů speciálních ozbrojených složek nebo členů dobrodružných expedic.

Za polárním kruhem

Britská expedice do severního Grónska představovala pro značku TUDOR a její nástrojové hodinky zásadní okamžik. Jednalo se totiž o jeden z vůbec prvních dlouhodobých testů v reálných extrémních podmínkách, který značka realizovala. Členové expedice sledovali odchylky v přesnosti svých hodinek Oyster Prince a porovnávali je s hodinovými signály vysílanými BBC. Získané výsledky byly následně pečlivě zaznamenány do speciálně určených zápisníků. Vzhledem k očekávaným teplotám byly hodinky TUDOR připravené pro tento projekt speciálně namazány „arktickým“ olejem, odolávajícím nízkým teplotám a opatřeny prodlouženým páskem, aby se hodinky mohly nosit přes rukáv parky.

Hodinky obstály skvěle, jak dokládá dopis jednoho z členů expedice společnosti TUDOR, který se dochoval v archivu značky. Zmínil, že jeho hodinky „zachovávaly pozoruhodnou přesnost“ a že „ani jednou nebylo třeba je ručně přetáčet“.

Duch expedičních hodinek

Nový model Ranger navazuje v rámci kolekce Tudor na tradici expedičních hodinek, která se zrodila s hodinkami Oyster Prince používanými členy britské expedice do Severního Grónska. Robustní, praktické a cenově dostupné hodinky, které nekompromisně plní svou funkci. V duchu historických expedic je navrženo ocelové pouzdro o průměru 39 mm. Tento rozměr je praktický, historicky korektní a navíc opět „cool“. Saténové kartáčování vytváří matný povrch v nejčistším duchu skutečných nástrojových hodinek. Některé prvky jsou však pro zvýraznění linií pouzdra leštěné, například část lunety.

Hodinky pracují rovněž velmi chytře s estetikou původního modelu. Zejména číselník s arabskými číslicemi na pozicích 3, 6, 9 a 12, luminiscenční materiál v béžové barvě kontrastující se zrnitým, matně černým číselníkem, potěší i fanouška historických hodinek. K původnímu modelu se hlásí rovněž charakteristická hodinová ručka ve tvaru šípu.

Pracovní kůň

Tudor Ranger je vybaven manufakturním strojkem kal. MT5402. Jeho konstrukce byla navržena tak, aby byla zajištěna robustnost, dlouhá životnost, spolehlivost a přesnost díky setrvačce s vyladěným rozmístěním hmoty, kterou drží na místě robustní traverzový můstek se dvěma fixačními body. Strojek, vyvinutý přímo v Tudoru, je již proslulý přesností a spolehlivostí starokladrubského koně. 

Žakárový, ocelový nebo hybridní náramek

Řemeslný textilní řemínek je jedním z poznávacích znamení značky TUDOR, která jej v roce 2010 jako jedna z prvních hodinářských značek začala nabízet ke svým výrobkům a nastartovala tak renesanci tohoto praktického prvku. Je utkán tradiční metodou na žakárových stavech z 19. století firmou Julien Faure ve francouzském St-Étienne a jeho kvalita zpracování a pohodlí na zápěstí jsou proslulé. Mimochodem v roce 2020 oslavil TUDOR deset let spolupráce se sto padesát let starou manufakturou Julien Faure. Pro model Tudor Ranger byl vybrán olivově zelený náramek se dvěma červenými pruhy a jedním béžovým pruhem.

Zajímavou variantou je pásek z přírodního kaučuku a černé kůže s texturou připomínající látku, s béžovým prošitím a skládací sponou. Hodinky Ranger jsou nabízeny také s náramkem ze zcela saténově broušené ocelisponou T-FIT vybavenou systémem pro rychlé nastavení délky. Tento praktický systém, který se snadno používá, nevyžaduje žádné nářadí a nabízí pět poloh. Umožňuje svému nositeli provádět jemné a okamžité nastavení celkové délky tahu až o 8 mm.