Tudor Submariner a jeho život po životě

Publikováno: 15.10.2019
Rubrika: Osobnosti a hodinky
Tudor Submariner a jeho život po životě

Když si někdo koupí hodinky, předem netuší, jak se jeho vztah k nim vyvine. A to i v případě nákupu časomíry jako potápěčského nástroje, bez velkých emocí, které by se daly čekat třeba u  hodinek jako dárku k významnému výročí.

Když si poručík amerického námořnictva Barry Jones v 60. letech minulého století koupil za zhruba třetinu platu své Tudor Submariner 7928, potřeboval prostě jen  spolehlivé, odolné potápěčské hodinky. Neměl tušení, že během jedné nebezpečné mise během války ve Vietnamu se z nich stane mnohem víc, i když už svůj původní účel přestanou plnit. Jeho poutavý příběh přinesl server Hodinkee.com.

Záchranná mise

V srpnu 1968 byl Barry Jones uprostřed nebezpečně akce v severním Vietnamu. Když se snažil přiblížit ke kulometnému hnízdu nepřítele, spustil na něj palbu z útočné pušky protivník ukrytý na stromě. Jones byl zasažen do nohy, do boku a do zápěstí, na kterém nosil své Tudory. Ty dostaly zásah, přišly o lunetu a pouzdro bylo nenávratně zdeformováno. Když už si myslel, že jeho mise ve Vietnamu i na tomto světě končí,  objevil se u něj jistý Lorrie McLaughlin ze záchranného oddílu amerického námořnictva. Ten pomohl Jonese dostat do bezpečí a poškozené hodinky, které visely ze zápěstí, na jeho přání uschoval u sebe.

Setkání po půlstoletí

Přesně po padesáti letech, McLaughlin Jonese s pomocí svých dětí a internetu vyhledal a mohlo dojít k dojemnému setkání. Setkání dvou chlapů, které pojí hluboce prožité události a jedny hodinky, z nichž se stal talisman a symbol jejich příběhu.

Film zachycující tento příběh se jmenuje „Dlouhý návrat“ a je ke shlédnutí (v angličtině).