Vývoz švýcarského hodinářského průmyslu vykázal v roce 2017 mírný růst

Publikováno: 7.2.2018
Rubrika: Ze světa businessu
vývoz švýcarských hodinek

Na konci ledna publikovala Švýcarská hodinářská federace čísla za rok 2017. Z nich je patrné, že vývoz hodinek a strojků ze Švýcarska do jiných zemí vzrostl o 2,7 % na 19.924 miliónů CHF. Po dvou letech, kdy vývoz klesal, tak došlo k oživení poptávky po švýcarských hodinkách.

Další zajímavostí je, že pokles prodeje quartzových hodinek pokračuje. Od roku 2000 se jedná o pokles o 29 % v exportních cenách. Naopak vývoz mechanických hodinek proti roku 2016 vzrostl.

Pořadí nejvýznamnějších odbytišť se mění.

Na prvním místě zůstává Hong Kong, který po několika letech, kdy se významně propadal, opět rostl o 6 %. Druhým nejvýznamnějším trhem zůstávají USA, nicméně velikost tohoto trhu se již třetím rokem zmenšuje. Naopak stále významnějším odbytištěm se stává Čína, bez Hong Kongu, která rychle dohání USA, a to díky rostoucí poptávce po kvalitních hodinkách. Na čtvrté místo se posunulo Spojené království, které těžilo z výhodnosti nakupování v Británii díky propadajícímu se kurzu libry a které tak na této pozici vystřídalo Japonsko, které pokračovalo v poklesu.

Trh hodinek odpovídá trendům v globální ekonomice

Celkově jde říci, že v souladu s tím, jak se mění rozložení sil v globální ekonomice, tak se mění i struktura švýcarského vývozu. Roste tedy podíl Asie, zejm. pak Dálného východu, kdy Asie měla v roce 2017 již 50% podíl na celkovém exportu. Evropa reprezentuje 34% podíl na vývozu, z něhož Evropská unie představuje 94 %, a v roce 2017 Evropa rostla obdobně jako celkový švýcarský vývoz, tj. o 2,6 %. Severní Amerika pokračuje v poklesu a Jižní Amerika roste. Afrika a Oceánie zůstávají menšími trhy, kdy celkově představují 2 % vývozu.

Další články k bilancování roku 2017 již brzy v našem Magazínu.