Watches and wonders 2022

Publikováno: 19.3.2022
Rubrika: Ze světa businessu
Watches and wonders 2022

Veletrhy to už dlouho nemají lehké. Díky digitálním technologiím už světové výstavy dávno nejsou tím místem, kde je možné poprvé spatřit nové produkty, a poslední pandemické roky zasadily mnoha akcím poslední ránu. Hodinářství je však zvláštní odvětví na pomezí techniky a umění. Veletrh Watches and Wonders možná ukáže, jestli jsou lidé stejně lační vidět hodinky na živo, stejně jako potřebují vidět na vlastní oči výtvarné umění.

V roce 2019, před pandemií COVID-19, si dva tradiční švýcarské hodinářské veletrhy - SIHH a Baselworld - vzaly pauzu kvůli restrukturalizaci a dál nemohly pokračovat kvůli omezením souvisejícím s pandemií. Od té doby se hodinářské značky snažily zorientovat v novém prostředí oborových výstav. Některé značky se orientovaly na jiné než osobní formy prezentace, jiné se se svými zákazníky a partnery sporadicky potkávaly na menších akcích.

Nová éra hodinářských veletrhů 

Letos se zdá, že se do evropského průmyslu luxusních hodinek, jehož faktickým epicentrem je i nadále švýcarská Ženeva, vrací tradice jediného největšího veletrhu, který bude vyvrcholením celého roku. Od konce března 2022 otevře veletrh Watches & Wonders Geneva své brány profesionálům z hodinářského průmyslu. Jedná se o první velký hodinářský veletrh od konce SIHH a Baselworldu, ale není to jediný případ, kdy hodinářské značky pozvaly prodejce a média na setkání do Ženevy. „Geneva Watch Week“", v jehož čele stála z velké části společnost Bulgari z LVMH, byl méně formálním setkáním nejméně desítky značek, které vystavovaly soukromě po celém městě, během pandemie COVID-19.

Ačkoliv si hodinářské značky vyzkoušely různé formy virtuálních setkávání, vypadá to, že došlo ke kolektivní shodě v tom, že živé akce jsou nejen velmi důležité pro podnikání, ale i pro investice. Luxusní hodinářský průmysl je do značné míry společenským, slavnostním odvětvím a spoléhá se na takové zážitky a akce nejen při prodeji výrobků, ale také při podnikání. Hodinky nesou emoce a ty se nejlépe předají bezprostředně.

Watches & Wonders 

Watches & Wonders není zcela nový název, ale nikdy předtím nebyl použit pro označení akce v Ženevě. Watches & Wonders začal jako jakýsi doprovodný program k SIHH, jehož edice se konaly v Miami na Floridě a v Hongkongu, Šanghaji a na čínském ostrově Hainan. Nyní se Watches & Wonders jako název bude používat na všech akcích pořádaných organizací FHH (Fondation de la Haute Horlogerie), ať už ve Švýcarsku nebo jinde.

Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) tradičně zastupoval značky ze skupiny Richemont Group spolu s několika dalšími špičkovými značkami, které měly členství v FHH, a po řadu let se konal vždy v lednu. SIHH se změnil na Watches & Wonders s novým termínem koncem března a přechází do začátku dubna. (Jedná se o podobné termíny, v jakých se dříve konal ve švýcarské Basileji Baselworld). Hodinky a divy se budou i nadále konat v hale ženevského kongresového centra Palexpo, které se nachází v sousedství ženevského letiště. Novinkou pro rok 2022 je výrazné rozšíření velikosti výstavy, která nyní zahrnuje řadu značek, které se dříve vystavovaly na veletrhu Baselworld. Přesto stále existuje velké množství společností, a dokonce i celých luxusních skupin, které zatím nemají veletržní prostředí, jehož se plánují zúčastnit. Mezi pozoruhodná jména patří švýcarská skupina Swatch Group, stejně jako všichni tři hlavní japonští výrobci hodinek včetně Casio, Citizen a Seiko (mimo Grand Seiko, které bude na veletrhu Watches & Wonders).

Vystavující

Watches & Wonders bude probíhat od 30. března do 5. dubna na výstavišti Palexpo. V podobnou dobu se ve Švýcarsku uskuteční několik dalších hodinářských akcí. Time To Watches bude probíhat od 31. března do 3. dubna v areálu designové školy HEAD. Kromě toho bude probíhat menší, komornější akce BARTON 7 zaměřená na nezávislé hodinky (30. března - 5. dubna v Ženevě).

Samotného veletrhu Watches & Wonders se zúčastní 38 značek, včetně několika významných, které se dříve účastnily veletrhu Baselworld. Za všechny jmenujme Rolex, Patek Philippe, Tudor, Chopard, Hublot, TAG Heuer a Chanel. Mezi dalšími značkami, které se na akci objeví, patří třeba A. Lange & Söhne, Cartier, Grand Seiko, Hermès, Hublot, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Oris, Panerai, Parmigiani Fleurier, Piaget, Roger Dubuis, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin, Zenith, H. Moser & Cie. a další. Celkově bude koncem března 2022 v Ženevě a jejím okolí vystavovat novinky ne méně než 100 hodinářských značek.

Bez roušek, ale jen pro profesionály

Podle organizátorů bude veletrh Watches & Wonders hybridem fyzické a digitální výstavy. Watches & Wonders Geneva 2021 byla ve skutečnosti čistě digitální výstava, která se snažila nahradit osobní setkání virtuálními tiskovými konferencemi a digitálními mediálními sadami. Jak to bude vypadat v praxi, se nechme překvapit.

Švýcarsko nedávno zrušilo většinu hygienických pravidel souvisejících s COVID-19, takže Watches & Wonders bude do značné míry fungovat jako tradiční veletrh bez masek a dalších omezení obsazenosti prostoru. Nutno podotknout, že Watch & Wonders 2022 je akcí pro profesionály z oboru. Na rozdíl od SIHH, který míval dny pro veřejnost na konci několika vybraných výstav a Baselworldu, který umožnil širší veřejnosti zakoupit si vstupenky na většinu dnů akce, zůstane veletrh pro veřejnost nepřístupný.

Autor: Pavel Hrůza