zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Zemřel legendární představitel Jamese Bonda: Sean Connery

Ve věku 90 let nás opustil skotský herec Sean Connery. Byl prvním, a pro mnohé nepřekonatelným filmovým představitelem legendárního agenta 007. Na konci října zemřel ve spánku v okruhu své rodiny na Bahamách.  

Zemřel legendární představitel Jamese Bonda: Sean Connery

Nečekaná kariéra herce 

Herce s nezaměnitelným hlasem a přetékajícím charismatem si pamatuje snad každý. Zajímavé je, že ne vždycky bylo Seanovým snem stát na výsluní hollywoodské slávy. Již od svého raného dětství toužil být slavným fotbalistou. Ve svém mládí se věnoval také kulturistice, ve které byl i úspěšný a v roce 1953 se umístil na 3. místě v soutěži Mr. Universe.

Bond, James Bond

Herectví se učil Sean jako jedna z mála hvězd ze 60. let „za pochodu“. Nejdříve účinkoval v divadlech, muzikálech a méně známých filmech. „Neměl jsem žádné ambice stát se hercem. Byly to jen peníze a zábava, po čem jsem toužil,“ vzpomíná Sean Connery ve své autobiografii „Být Skotem.“  

V roce 1962, když jde do kin první film s Jamesem Bondem - Dr. No., se ovšem vše mění. Ze Seana Conneryho se rázem stává celebrita, idol všech dívčích srdcí a vzor nebojácné, a přesto elegantní mužnosti. Generace diváků pak provází jeho ikonické hlášky: „Jsem Bond, James Bond.“ Či „Jedno Martini prosím, protřepat, nemíchat.“ Do role Jamese Bonda se Sean vrátí ještě pětkrát a pro mnohé se tak stane nepřekonatelným agentem 007. 

Sean Connery v průběhu let

Hodinky pro agenta jejího veličenstva: Rolex Submariner "Big Crown 

Ať už se jednalo o Rolex, Omega, Breitling či Seiko, hodinky byly pro Jamese Bonda vždy důležitým doplňkem, bez kterých by se nikdy neobešel. Pro Seana Conneryho to byly Rolex Submariner, ref. 6538. Tyto hodinky ho doprovázely i v dalších 4 filmech a jejich popularita rostla stejně rychle, jako kult Jamese Bonda. S jistotou tedy můžeme říci, že vděčíme Seanovi nejen za skvělé ztvárnění agenta 007, ale i za jeho lví podíl při vytváření jména nejslavnějších potápěčských hodinek na světě – Rolex Submariner.

James Bond a Rolex Submarine

Ve stínu Bonda – cesta za Oscarem a láska ke Skotsku

Prokletím každého herce je, když spadne do škatulky herce jedné role. Sean Connery si byl toho velmi dobře vědom a usilovně se snažil vystoupit z této ikonické role. „Stačilo mít postavu ragbisty, aby člověk vydržel půl roku před kamerou rvát se, střílet, plavat a líbat. O herecké umění přitom rozhodně nešlo.“ Takto s odstupem času ironicky komentuje své začátky, které mu otevřely cestu k daleko zajímavějším projektům.

Sean Connery a Harrison Ford ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava

Po rozloučení s rolí Jamese Bonda se Sean začíná objevovat ve více a více zajímavých filmech. Spolupracoval s Alfredem Hitchcockem, získal Oscara za svůj výkon ve snímku Neúplatní a fanoušci si ho také zamilovali jako tátu Indiana Jonese ve filmu Poslední křížová výprava. Svoji hereckou kariéru ukončil v roce 2002. Zbytek svého života strávil v poklidu se svou rodinou, hraním golfu a podporováním samostatnosti skotského národa. 

Foto: thestatetimes.com/theoandharris.com/movieweb.com/www.catawiki.eu