Zenith Chronomaster El Primero

Publikováno: 10.2.2021
Rubrika: Představení hodinek
Zenith Chronomaster El Primero

Zenith nedávno oslavil 50. výročí představení svého ikonického chronografu El Primero. Připomeňme si model z aktuální nabídky, který nejlépe vystihuje historický odkaz tohoto zásadního hodinářského počinu.

El Primero 

Tím modelem je Zenith Chronomaster El PrimeroI když první chronograf Zenith, který nesl tento věhlasný strojek, se jmenoval prostě jen El Primero s kódovým označením A386 (do řady Chronomaster byl včleněn až v 90. letech minulého století), právě tento model má typově nejblíže k původnímu chronografu z roku 1969.

Tvar pouzdra s výraznými nožkami navazujícími na jeho linie, číselník s tachymetrickou stupnicí po obvodu a třemi subčíselníky – dvěma v odstínech šedé a jedním modrým. Uvnitř se nachází chronograf El Primeroprvní ryzí chronograf s automatickým nátahem na světě, který navíc pracuje na frekvenci 36 000 kmitů za minutu, což umožňuje měřit časové intervaly na desetiny vteřiny. Všechny tyto prvky, které byly u původního modelu z konce 60. let, můžeme najít na současném modelu Chronomaster El Primero. Navíc v elegantnějším provedení.

Chronomaster El Primero působí mužně i bez naddimenzovaných nebo okázalých prvků a také velmi atraktivně, aniž by se jakkoliv podbízel. Průměr pouzdra 42 mm je pro chronograf dostatečná, nikoliv přehnaná velikost. Plastické indexy, tvar pouzdra, písmo číslic i tvar ruček zřetelně vychází z původního modelu, ale veškeré tvary i barvy jsou vyvážené tak, aby působily aktuálně a relevantně. Hodinky nepotřebují nijak divoce surfovat na vlně retra. Jejich kouzlo tvoří originální vzhled (zejména díky provedení subčíselníků) a vědomí, že uvnitř pracuje legendární kus hodinařiny, který stále patří mezi nejpřesnější strojky vůbec.

Revival

Zenith pro svůj ikonický chronograf znovu přivedl k životu dosud neznámý prototyp číselníku. Příběh nové limitované edice je neobyčejný: Během prohlídky hlavní historické budovy manufaktury byl učiněn nečekaný objev. V nesčetném množství artefaktů a hodinářského nářadí byla ukrytá malá nenápadná krabička. A v ní i po desetiletích pozoruhodně zachovalé číselníky.

Mezi nimi tříbarevný číselník modelu El Primero A386, ale k velkému překvapení také verze číselníku se třemi různými odstíny modré. O té neexistují žádné záznamy, ale vzhledem k tomu, že byly uchovávány s prototypovými číselníky A386, lze předpokládat, že byly součástí původní sady prototypů číselníků pro A386 a že je sám Charles Vermot ukryl v podkroví spolu se všemi ostatními nástroji pro El Primero.

Není jisté, zda byl číselník se třemi odstíny modré určen jako alternativa k číselníku A386 nebo pro jiný model, ale jeho nápadná krása a zajímavá historie přinutily hodináře Zenithu, aby jej uvedli do výroby. A tak vznikl nový exkluzivní retro model z kolekce Chronomaster Revival, který je přesnou kopií modelu A386 z roku 1969. Tato exkluzivní edice měla být původně dostupná pouze pro návštěvníky manufaktury Zenith, nicméně vzhledem k současné situaci Zenith umožnil zakoupení hodinek online přes svůj portál, dokud nebude manufaktura opět zpřístupněna veřejnosti.

Autor: Pavel Hrůza