Zenith Chronomaster Revival A385: Znovuzrození legendy

Publikováno: 18.3.2021
Rubrika: Představení hodinek
Zenith Chronomaster Revival A385: Znovuzrození legendy

Zenith přináší zpátky na svět jedny ze svých nejikoničtějších hodinek. Z nejranějších dob revolučního kalibru nám Zenith představuje znovuzrozenou edici původního modelu El Primero - Chronomaster Revival A385.

Rok 1969 se zapsal v hodinářském průmyslu do historie jako rok, který navždy změnil fungování chronografů. Zenithu se podařilo něco neskutečného, když světu poprvé představil svůj první automatický vysokofrekvenční chronograf El Primero. Strojek El Primero debutoval ve třech odlišných modelech z nerezové oceli, mezi které řadíme i A385. Ten na sebe upoutal pozornost především díky svému hnědému gradientovanému číselníku, který byl vůbec prvním kouřovým číselníkem v hodinářském průmyslu.

“Operace oblaka”

S oblastí letectví je Zenith spjat již od dob pionýrského dobývání nebes. Neexistuje mnoho hodinek, které by se přiblížily k záři hvězd tak blízko, jako značka Zenith. Řada Pilot se stala ikonou pro letce po celém světě. Nejedná se ovšem o jediný model, který byl kdy vystaven nehostinným podmínkám vzdušného prostoru. V roce 1970 se uskutečnil extrémní zátěžový test pod názvem “Operation sky”.

V tomto testu byly hodinky A385 připoutány k podvozku Air France Boeing 707 při jeho letu z Paříže do New Yorku. Hodinky po celou dobu letu odolávaly vnějším agresím, jako jsou například drastické výkyvy teplot, síla větru a měnící se tlak vzduchu. Neuvěřitelné se stalo skutečností, když hodinky po přistání fungovaly stále perfektně.

Tento odvážný čin byl důkazem toho, jak obrovskou důvěru měli hodináři ze Zenithu pro svůj kalibr El Primero. Test rovněž posloužil jako hmatatelný důkaz, že mechanický strojek je i nadále lepší než rodící se quartzový pohyb, který nedokázal odolávat teplotním výkyvům během letu.

Reprodukce původního modelu

 

Po více než 50 letech nastal čas, aby se A385 vrátil v podobě nového modelu Chronomaster Revival A385. Nejedná se ovšem jen o nové hodinky inspirované vintage modelem, nýbrž o skutečnou reprodukci původního modelu z roku 1969. V rámci reverzního inženýrství a využití původních plánů je každá část pouzdra z ušlechtilé oceli ve tvaru “tonneau” o průměru 37 mm věrná svému originálu. Jediný rozdíl je v klenutém safírovém sklíčku, jenž nahradilo původní akrylové. Zadní strana pouzdra rovněž nově nabízí strhující pohled na chod strojku El Primero 400.

To, co učinilo model A385 skutečně legendárním, je jeho netradiční kouřový číselník v hnědé barvě s efektem vinětace, který směrem k okrajům tmavne a dodává tak hodinkám dojem vizuální hloubky. V souladu s retro stylem jsou hodinky dostupné ve dvou variantách. Ocelový “žebříkový” náramek, či kožený náramek z telecí kůže vás okamžitě přenesou do 70. let.