Jak pečovat o hodinky

Publikováno: 24.1.2017
Rubrika: Poradna
Jak pečovat o hodinky

Hodinky obvykle bývají v chodu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Aby stále dobře fungovaly a vypadaly, potřebují též náležitou péči.

Základní pravidla péče o hodinky lze shrnout do šesti bodů:

1) udržujte hodinky čisté 
2) pravidelně navštěvujte servis kvůli ověření vodotěsnosti a přesnosti chodu 
3) nechte si pravidelně vyčistit strojek a vyměnit olej (provádí se v rámci celkové údržby) 
4) snažte se vyhýbat silným nárazům 
5) hodinky zbytečně nevystavujte příliš teplé nebo slané vodě 
6) u quartzových hodinek hlídejte životnost baterie

Jak pečovat o quartzové hodinky?

Výměna baterie

Strojek quartzových hodinek je poháněn baterií, a není jej proto třeba natahovat. Zato je však baterii třeba pravidelně měnit, a to nejpozději po uplynutí doby životnosti. Ta bývá obvykle nejdéle dvouletá.

Vybrané modely quartzových hodinek disponují ukazatelem životnosti baterie. Tato funkce se označuje jako systém EOL a na blížící se konec životnosti baterie upozorňuje tak, že vteřinová ručka skáče v intervalech 4 sekund. Tím uživateli připomíná, aby navštívil autorizovaný servis dané značky. Indikace slabé baterie vydrží 7 až 10 dní, poté se hodinky zcela zastaví. Pokud víte, že quartzové hodinky nebudete delší dobu (například rok či dva) nosit, doporučujeme z nich před uložením baterii vyjmout.

Ultrazvukové čištění

Autorizovaný servis vám nejen vymění baterii a zkontroluje těsnění hodinek, ale také může vyčistit pouzdro a náramek v ultrazvukové lázni. Pro zachování atraktivního vzhledu hodinek je dobré nechat je takto vyčistit nejméně jednou za rok.

Ošetření ultrazvukem pomáhá nejen odstranit všechny nečistoty pouzdra a náramku, ale zároveň prodlužuje životnost hodinek, především pak jejich pohyblivých částí. Dvojnásob to pak platí pro náramek, neboť nečistoty, které se usazují uvnitř, mohou způsobit nadměrné tření jednotlivých dílků a jejich poškození.

Jak pečovat o automatické/mechanické hodinky?

Ruční natahování

Při běžném nošení se automatické hodinky natahují samy díky pohybu zápěstí. Pokud je však delší dobu nenosíte a zastaví se, budete před dalším použitím muset nastavit čas a hodinky poprvé natáhnout ručně. K tomu stačí otočit korunkou asi 20krát směrem k 12. hodině.

Rezerva chodu a natahovače

Každý automatický strojek má určitou rezervu chodu. Hodinky se musí nosit alespoň 8 až 10 hodin denně, aby se výrobcem stanovená rezerva chodu udržela na maximu. Pokud hodinky odložíte na delší dobu, nežli je jejich aktuální rezerva chodu, zastaví se a před dalším nošením je budete muset znovu nastavit. Odložíte-li například v pátek večer hodinky s rezervou chodu 36 až 42 hodin, v pondělí ráno vám již nepůjdou.

Pokud hodinky nenosíte každý den a chcete se vyhnout opakovanému nastavování času, může si u nás pořídit tzv. natahovač. V něm se hodinky pohybují a tím průběžně natahují. V pátek večer je tak jednoduše uložíte do natahovače a nastavíte požadovaný rytmus. Hodinky se vám přes víkend natahují a v pondělí ráno jsou ihned připraveny k použití.

Když víte, že hodinky nebudete delší dobu používat, například několik týdnů nebo měsíců v kuse, doporučujeme nechat je raději zastavit. Uložením v natahovači by zbytečně docházelo k mechanickému opotřebení rotoru strojku.

Pravidelný servis a ultrazvukové čištění

Mechanické strojky vyžadují pravidelnou údržbu a kontrolu v autorizovaných servisech – pouze tak lze zajistit přesný chod v povolené diferenci pro daný model nebo značku. V porovnání s quartzovými strojky jsou mechanické hodinky mnohem citlivější na různé faktory jako gravitace, nárazy při běžném používání, magnetismus, vibrace nebo změny teplot. Vždy nejméně jednou ročně a při větší odchylce chodu proto doporučujeme navštívit autorizovaný servis na běžnou kontrolu všech funkcí hodinek. Podobně jako u quartzových hodinek je dobré nechat i hodinky mechanické alespoň jedenkrát za rok vyčistit pomocí ultrazvuku.

Použití hodinek ve vodě

Vodotěsnost každých hodinek je dána výrobcem. Nejběžnější jsou následující tři úrovně vodotěsnosti:

1) Hodinky s vodotěsností do 30 m (3 bar) 

jsou vlhkotěsné a prachotěsné, neměly by však být vystaveny delšímu kontaktu s vodou. Jistě zvládnou déšť či mytí rukou, ale určitě se s nimi nechoďte koupat. 


2) Hodinky s vodotěsností do 50 m (5 bar) 

vydrží rekreační plavání. Údaj 50 metrů neznamená maximální hloubku, ale rozhodující je, aby tlak vody na hodinky nepřesáhl 5 atmosfér.


3) Hodinky s vodotěsností 100 m

Na intenzivní a dlouhé plavání, rekreační potápění nebo i do sprchy jsou uzpůsobeny hodinky s vodotěsností alespoň 100 m (10 bar) se šroubovací korunkou. Na ponory do větších hloubek je pak třeba používat speciální potápěčské hodinky.

Kontakt se slanou vodou

Pokud se s hodinkami půjdete koupat do moře, doporučujeme je následně opláchnout pitnou vodou, aby se z nich smyla usazená sůl. Po návratu z dovolené je nejlepší navštívit autorizovaný servis a nechat si hodinky vyčistit ultrazvukem – odstraní se tak zbylé částice soli, které vašim hodinkám nesvědčí.

Prudké změny teplot 

Každé hodinky špatně snáší prudké změny teplot. Proto rozhodně nedoporučujeme brát si je do sauny či vodní páry. Při sprchování či koupání s vodotěsnými hodinkami je důležité vyvarovat se prudkých změn teploty vody. Pokud se s hodinkami v létě chystáte například do moře, nejdřív je potřete vodou, abyste zmírnili teplotní šok.

Jak zacházet s hodinkami na koženém řemínku?

Kožený řemínek při kontaktu s vodou velmi trpí. Před plaváním, potápěním i sprchováním se tyto hodinky proto silně doporučuje sundat z ruky. Pokud se ruka s hodinkami silně potí, je řemínek možné opláchnout, poté jej však co nejrychleji vysušte ubrouskem. Životnost koženého řemínku se při každodenním nošení obvykle pohybuje zhruba kolem jednoho roku. Po tomto období jej doporučujeme vyměnit za nový.

Magazín Hodinářství Bechyně

Všechny články