U většiny hodinek se jedná o úkon velmi jednoduchý. Přesto však existuje několik věcí, které je dobré mít na paměti. Proto si společně krok po kroku ukážeme, jak postupovat při nastavení času u hodinek se třemi ručkami a datem.

nastaveni casu

V první řadě záleží na konstrukčním řešení korunky hodinek.

1) Jde-li o hodinky vodotěsné, bývá korunka většinou šroubovací. V takovém případě ji nejprve musíme odšroubovat jejím otáčením směrem dolů, směrem k šesté hodině na číselníku. Jakmile je korunka odšroubována, obvykle o něco povyskočí. Nyní je nejlepší zkusit si hodinky jakoby natáhnout, tzn. otočit korunku směrem na dvanáctku. Tím se ujistíme, že korunka není stále uchycena v závitu. Kdybychom se ji totiž pokusili povytáhnout a nebyla zcela uvolněna, mohlo by dojít k poškození korunky nebo tubusu.

2) Jakmile je korunka zcela uvolněna, vytáhneme ji do druhé polohy sloužící pro nastavení času. Nejprve ručky posuneme na dvanáctou hodinu, abychom zjistili, kdy se mění datum. Tato pozice ruček pak označuje půlnoc. Od ní budeme vycházet a nastavíme přesný čas. Poté korunku zamáčkneme zpět do nulté polohy.

3) Pokračujeme nastavením data. Korunku lehce povytáhneme do první polohy určené pro rychlou úpravu data (pokud hodinky funkcí rychloposuvu disponují).

  • Poznámka: U některých hodinek slouží pro rychlé nastavení data jiné ovládací prvky nežli korunka. Tlačítko rychloposuvu může být v takových případech umístěné kdekoli na hodinkách, obvykle se však nachází na desáté hodině z boku pouzdra.

Jde-li o hodinky s rychloposuvem, nastavíme požadované datum a korunku opět zamáčkneme. Poté ji přitlačíme k pouzdru a zašroubujeme, dokud nebude v těsném dotyku s pouzdrem. Korunka musí být dotažena až na doraz, ne však přílišnou silou přes závity.

  • Poznámka: U mechanických hodinek nedoporučujeme používat funkci rychloposuvu data mezi devátou hodinou večerní a třetí hodinou ranní, neboť v této době dochází k automatickému posuvu data o půlnoci a použitím rychloposuvu by se mohla poškodit ozubená kola, která tuto funkci zajišťují.

Výše uvedený postup platí pro běžné hodinky se třemi ručkami a datem.
Samozřejmě existují i modely složitější, jako jsou hodinky s chronografem, měsíční fází, odpočtem začátku regaty, ročním kalendářem, druhým časovým pásmem nebo více než dvěma časovými pásmy. U takovýchto složitějších hodinek doporučujeme využít přiložený manuál nebo navštívit náš autorizovaný servis, kde vám s obsluhou a seřízením hodinek rádi pomůžeme a vše potřebné vás naučíme.

Kontaktujte nás

Abychom se Vám mohli plně věnovat, domluvte si schůzku na jedné z našich prodejen. Po dobu Vaší návštěvy Vám pak bude k dispozici náš specialista. Pokud k nám plánujete dorazit autem, můžete si u nás zarezervovat také parkovací kartu pro svůj automobil.

(informace o zpracování osobních údajů)
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.