ROLEX 24 at Daytona

Publikováno: 16.2.2020
Rubrika: Partnerství a události
ROLEX 24 at Daytona

Daytona International Speedway, to je nejen legendární závodní okruh, ale zároveň i mekka automobilových nadšenců. Fanoušci, kteří chtějí na vlastní oči vidět hvězdy světového motorsportu za volanty závodních speciálů, sem přijíždějí doslova z celého světa. Právě okruh Daytona International Speedway hostí první motorsportový závod sezóny v USA, slavný „ROLEX 24 At DAYTONA“.

Závody na pláži Daytona Beach

Pláž u města Daytona Beach byla už od počátku 20. století místem, kde se na rovném písčitém úseku lámaly rychlostní rekordy. V roce 1935 zde Sir Malcolm Campbell dosáhl ve svém voze Bluebird rychlosti 445 km/h a překonal světový rekord. Již v této době nosil Sir Campbell na svém zápěstí hodinky Rolex Oyster.

1935 - Bluebird record

Nedaleko od tohoto místa byl v roce 1959 otevřen slavný závodní okruh a Rolex byl požádán, aby zde zajišťoval oficiální časomíru. Inspirován závody na okruhu v Daytona Beach, vytvořil následně speciální chronograf, známý pod názvem Rolex Cosmograph Daytona. Odměnou pro vítěze vytrvalostního závodu, který se na okruhu v Daytona Beach každoročně jezdí, jsou právě tyto výjimečné hodinky.

Rolex Cosmograph Daytona

Vytoužená trofej reprezentuje úsilí, které závodníci vynaložili při posunutí technických hranic i hranic lidských možností, a pro fanoušky a příznivce Rolexu je Cosmograph Daytona právě proto ikonickým bestselerem.

Vytrvalostní závod

Od chvíle, kdy se okruh v Daytona Beach v roce 1959 otevřel, se zde jezdí celá řada různých typů závodů. Historie vytrvalostního závodu, původně „24 hours of Daytona“, nyní „ROLEX 24 At DAYTONA je pak sama o sobě nesmírně bohatá. Jak vyplývá z názvu, jedná se o čtyřiadvacetihodinový závod. Piloti při něm ujedou zhruba 4 000 kilometrů a maximální rychlosti tu přesahují 300 km/h. Každá setina vteřiny hraje pro jezdce závodu důležitou roli: musejí zůstat klidní a soustředění v nebezpečných situacích a prokázat své závodnické sebevědomí. Během závodu vystavují riziku nejen vozy, jejichž cena je nesmírně vysoká, ale riskují i oni sami. Například během noční etapy se nebezpečí kolize ještě zvyšuje, mimo jiné i kvůli osvětlení. To běží pouze na 20 % své kapacity, protože má simulovat osvětlení v Le Mans. V soutěži startují čtyři kategorie vozů: DPi, LMP2, GTLM a GTD.

Výkony všech těchto závodních strojů se pohybují ve stovkách koňských sil. Výsledky závodu přitom nezávisí pouze na špičkovém stroji či mistrovském pilotovi, nýbrž na celém týmu. Ten vytváří a upravuje strategii, provádí kontrolu vozu, opravy a další úkony. Jeho práce se ani zdaleka neomezuje na přestávky v boxech, jak by se laikovi mohlo zdát, a jakákoliv chyba nebo zaváhání může být fatální.

Týmová spolupráce

Analogie mezi týmy v motorsportu a hodinařinou se sama nabízí. Na povrchu je jen pár věcí, které člověk vidí a obdivuje, ale bez dokonalé souhry jednotlivých dílů a procesů pod povrchem by to nefungovalo. Bez sehraného týmu by samotný jezdec a stroj byli jako pouzdro a ručičky hodinek bez vlásku v setrvačce.

ROLEX a motosport

Letos se závod „ROLEX 24 At DAYTONA“ uskutečnil 25. až 26. ledna 2020. Na tomto již 58. ročníku zvítězil tým 10 Konica Minolta Cadillac, kterému se podařilo překonat dosavadní rekord. Během 24 hodin urazili neuvěřitelných 833 kol a najeli celkem 4 772 km.

ROLEX 24 AT DAYTONA - začátek sezóny motosportu

Posouvání technických hranic je krédem Rolexu, stejně jako důraz na špičkovou práci a týmového ducha. Právě proto je společnost Rolex partnerem tohoto závodu. Spojení Rolexu a motorsportu se přitom zdaleka neomezuje na závody v Daytona Beach. Rolex je známý také globální spoluprací se sérií F1, se světovým vytrvalostním šampionátem FIA WEC, a s takovými osobnostmi jako Nico Rosberg, Tom Kristensen, Mark Webber nebo s legendou motorsportu, Sirem Jackie Stewartem.