zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Umění Rolexu v osazování hodinek drahými kameny

Ať už se jedná o diamanty, safíry, rubíny nebo smaragdy, Rolex je mistrem klenotnictví. Aby mohl ozdobit své hodinky těmi nejpozoruhodnějšími drahokamy, zaměstnává své vlastní klenotníky, kteří jsou zodpovědní za zkoumání a výběr drahokamů. Zvoleny jsou pouze ty, které splňují mimořádně přísná kritéria kvality Rolexu.

Umění Rolexu v osazování hodinek drahými kameny

Drahé kameny přechází do rukou klenotníků, jejichž úkolem je usadit a upevnit každý kámen tak, aby co nejlépe vynikla jeho krása, barva a jiskra. Rolex nabízí hodinky osázené drahými kameny po celou dobu své historie.

Během zdobení hodinek vzácnými kameny je kladen důraz na zachování estetiky hodinek, jejich identity i všech technických vlastností, jako je spolehlivost, robustnost a odolnost vůči magnetickým polím a otřesům.

Gemologie Rolexu

Rolex používá přírodní kameny té nejvyšší kvality. Po jejich dodání do ateliérů všechny drahokamy  diamanty i barevné kameny  podstupují přísné ověřovací postupy. Aby byla zaručena kvalita kamenů, využívají gemologové řadu analytických nástrojů spolu se svými odbornými znalostmi. Některé z těchto nástrojů jsou vyvinuty speciálně pro Rolex a mohou poskytnout informace ohledně chemického složení. Diamanty jsou například systematicky testovány pomocí rentgenu tak, aby se potvrdila jejich pravost.

Brus, čistota, barva

Způsob, jakým jsou drahokamy broušeny  symetrie a tvar fazet  určuje způsob, jakým světlo proniká do kamenů a odráží se od nich. Brus proto přímo ovlivňuje lesk kamene. V případě diamantů řez zdůrazňuje intenzitu a množství odlesků, a dokonce vytváří duhové odstíny. Rolex používá pro své kameny briliantový brus, 8/8, bagetový nebo trapézový brus.

Čistota kamene souvisí s absencí inkluzí. (Inkluze neboli uzavřenina je jakýkoli druh látky uzavřený v druhé, strukturou odlišné). Rolex vybírá pouze ty nejčistší přírodní drahokamy. V případě číselníků osázenými diamanty se jedná o diamantové  kameny s označením IF (Internally Flawless, česky “čisté pod lupou”).

Barva diamantu je vždy hodnocena pouhým okem, které vyzývá k nemilosrdnému rozsudku. Experti při svém hodnocení porovnávají diamanty s certifikovanými mistrovskými kameny. Rolex se rozhodl pro používání pouze bezbarvých diamantů, které musí spadat do kategorií D až G  nejvyšších hodnocení barevné škály Amerického gemologického institutu. Tato pečlivá analýza je prováděna podle vlastních kritérií kvality, která zaručuje, že všechny diamanty na hodinkách jsou jednotné a v té nejlepší kvalitě. V případě barevných drahokamů  rubínů, safírů a emeraldů  si dává Rolex velmi záležet, aby všechny kameny byly ve stejném odstínu nebo ideálně navazovaly barevnou škálou.

Tradiční techniky usazování

Rolex využívá čtyři tradiční techniky osazování drahými kameny. Nejčastěji je k vidění “korálkové” osazování, které se používá zejména pro povrchy, které jsou “zpevněné” nebo pokryté diamanty. Zde je kámen, který je vždy kulatý, v místě upevněn třemi až pěti kovovými korálky.

Korálkové osazení je esteticky podobné “drápovému” osazení, v němž jsou kovové hroty delší a je vidět větší plocha kamene. V případě “uzavřeného” osazení kovový kroužek obklopuje drahokam a drží ho na svém místě.

“Kanálkové” osazení, také známé jako “bagetové”, je nejčastěji využívané s kameny broušenými do tvaru bagety nebo lichoběžníku a umožňuje jim vyrovnání vedle sebe ve tvaru kruhu, například na lunetě. Kámen je zde usazen v kanálku drahého kovu, jehož kraje jsou přehnuty a zajišťují tak kámen, podobně jako v případě uzavřeného osazení.

Tento repertoár technik v kombinaci se snahou získat ty nejpůsobivější kameny, ilustrují náročné požadavky Rolexu. Jeho klenotníci patří mezi ty nejzkušenější ve svém oboru a značka je vybavuje nejnovější technologií. Hodinky osazené drahými kameny tak vyzařují dokonalost.