70. výročí Breitling Navitimer ve velkém stylu

Publikováno: 19.4.2022
Rubrika: Představení hodinek
70. výročí Breitling Navitimer ve velkém stylu

Letošní rok je oficiálním 70. výročím představení zásadního leteckého modelu Navitimer, který se pro mnohé stal ztělesněním leteckých hodinek. Breitling si je vědom významu svého rodinného stříbra a nebude slavit snad jen jedinou výroční reedicí, ale celou řadou nových modelů Navitimer, které přijdou ve velikostech 46 mm, 43 mm a 41 mm, v oceli i červeném zlatě a dokonce výběrem třinácti různých číselníků.

 

Navitimer s charakteristickou logaritmickou škálou, která spolu s chronografem umožňuje provádět navigační výpočty otáčením lunety, je jedním z nejslavnějších modelů značky Breitling. Hodinky vymyslel Willy Breitling na počátku 50. let minulého století jako nástroj pro profesionální letce. Nazval je navigační časovač neboli „Navitimer“. Hodinky se mezi piloty velmi dobře ujaly a staly běžnou součástí letecké výbavy. 

Letošní úroda Navitimerů si zachovává všechny charakteristické prvky hodinek Navitimer z poloviny 20. století, jako je kruhové logaritmické pravítko, obuškové indexy, trojice sčítačů chronografu nebo vroubkovaná luneta. Nejvýraznější změna se odehrála uvnitř, kde byl u všech nových provedení použit manufakturní strojek Breitling 01 s certifikací COSC. Jedná se o chronograf se sloupcovým kolem, který se může pochlubit 70hodinovou rezervou chodu. Na pozici 6 hodin je nově umístěna také funkce data a přibylo i nové okřídlené logo Breitling.

Co je však oproti předchozím provedením jinak: Luneta je nyní plošší a safírové sklíčko klenuté, což opticky vytváří kompaktnější profil. K původnímu průměru pouzdra se Breitling nevrátil – je k dispozici v provedení 41, 43 a 46 mm, a vzhledem k množství informací na číselníku a lunetě je to v naprostém pořádku. Pouzdra všech provedení jsou vodotěsná do 30 metrů.

Jelikož je k dispozici tolik možností výběru ciferníků, velikostí pouzder a kovů, pojďme si je projít: Ve velikosti 46 mm jsou modely z nerezové oceli dodávány s černým, modrým a smaragdově zeleným číselníkem. Pouze model z 18karátového červeného zlata má stříbrný a černý číselník s kontrastním provedením subčíselníků.

V pouzdru o průměru 43 mm je k výběru černý, stříbrný, měděný, ledově modrý nebo mátově zelený číselník. Právě posledně tři jmenované barvy na sebe poutají největší pozornost. Co bylo v 50. letech nemyslitelné, dnes působí svěže a zajímavě. Jedině model z 18karátového červeného zlata má černý číselník se stříbrnými registry.

Verze s ocelovým pouzdrem o průměru 41mm může mít modrý, stříbrný a mátově zelený číselník, model s pouzdrem z 18karátového červeného zlata má číselník stříbrný. S novou řadou Navitimerů se hodinky ještě více vzdalují původnímu určení v kokpitech letounů. Je to nutný krok, kdo by v dnešní digitální sféře za kniplem používal logaritmické pravítko. Legenda však v novém atraktivním kabátku žije dál a přemisťuje se z letišť do společnosti.

Více o modelech z našeho katalogu