Air-King, pocta letectví

Publikováno: 20.2.2018
Rubrika: Představení hodinek
Air-King, pocta letectví

Rolex Oyster Perpetual Air-King, reference 116900, představený poprvé v roce 2016, disponuje nově 40 mm pouzdrem z oceli 904L. Hodinky tedy povyrostly, a to z původních 34 mm na současných 40 mm. Nejedná se však o jediné vylepšení oproti předcházejícím verzím. Je jich celá řada.

Pouzdro s magnetickým štítem

Pouzdro je doplněno magnetickým štítem, který je řešen obdobně jako u modelu Rolex Oyster Perpetual Milgauss. Tento model, jak napovídá jeho název, dosahuje vysoké odolnosti vůči působení magnetického pole, a to až do 1 000 gaussů.

Pro představu uvádíme několik příkladů síly magnetického pole kolem nás: 50 gaussů odpovídá magnetkám na lednici, 100 gaussů železnému magnetu, 1 500 gaussů najdeme uvnitř sluneční skvrny. Magnety ale najdeme téměř všude kolem nás, např. v elektrotechnice a domácích spotřebičích.

Není výjimečné, že zákazníci přicházejí do servisu na odmagnetování hodinek, respektive vlásku v hodinkách. Zmagnetizované hodinky totiž mají významně horší přesnost, což je dané „slepeným“ vláskem. Jedna z výzev pro hodináře je tedy omezit působení magnetů kolem nás.

Speciální číselník

Nový model na první pohled zaujme speciálním číselníkem, jenž lemují číslice 3, 6 a 9, doplněné pětiminutovou stupnicí od 5 do 55. Na číselníku nalezneme také nápis Air-King, který odkazuje na model z 50. let minulého století, a logo Rolex v zelené a žluté barvě, které je takto použito poprvé, nicméně rovněž odkazuje k předcházejícím modelům.

číselník Air King

Pocta letectví

Air-King odkazuje na dlouholetou vazbu značky Rolex k letectví, a to zejména ve 30. letech 20. století. Rolex Oyster doprovázel anglického průkopníka aviatiky Charlese Douglase Barnarda, který si připsal celou řadu rekordů. V roce 1933 doprovázely hodinky Oyster Houstonskou expedici při vůbec prvním přeletu Mount Everestu ve výšce přesahující 10 000 m n. m. za extrémních klimatických podmínek. V roce 1934 pak Owen Cathcart-Jones a Ken Waller podnikli zpáteční let z Londýna do Melbourne v Austrálii v rekordním čase s letadlem de Havilland DH.88 Comet a na palubě používali jako chronometr Rolex Oyster. Dnešní Air-Kingy vzdávají hold leteckým pionýrům a modelu Oyster, který je s nimi úzce svázán.

Rolex Air King

Historie Air-King

Hans Wilsdorf si byl vědom slabosti britských pilotů pro hodinky Rolex, a proto vyvinul několik modelů, které odkazují na toto propojení. Např. Air-Lion, Air-Giant a Air-King. Aktuálně je v kolekci pouze Air-King, který byl poprvé představen v roce 1945 pod referenčním číslem 4925. Následovala reference 5500, uvedená na trh v roce 1957 a osazená kalibrem 1520. Reference 5700 pak byla osazena kalibrem 1530, který nese komplikaci data. Modely Air-King z této doby nebyly testovány jako chronometry, a proto na jejich číselníku nenajdeme nápis „chronometer“, ale „precision“ nebo „super precision“.

Air-King, Superlative Chronometer

Strojek použitý v novém modelu ref. 116900 disponuje certifikátem přesnosti chodu COSC. Kromě toho však Rolex nově testuje i přesnost chodu hodinek po osazení stroje do pouzdra a garantuje přesnost hodinek ±2 vteřiny za den. Testování probíhá v podmínkách, které co nejvěrněji reprezentují podmínky, za kterých jsou hodinky běžně používány, a zaměřuje se také na vodotěsnost, funkci samonátahu a rezervu chodu. Je třeba zmínit, že jsou takto testovány všechny hodinky, ne pouze náhodně vybraný vzorek. Tím je dosaženo, že zákazník skutečně nosí spolehlivé, robustní a přesné hodinky, které jsou odolné vůči působení magnetického pole a nárazům. Dosažení této spolehlivosti a přesnosti je pak deklarováno jak na číselníku nápisem Superlative Chronometer, tak i zelenou pečetí, která je připojena ke všem hodinkám Rolex a která je spojena s 5letou mezinárodní zárukou.

Kalibr 3131

Air-King je osazen strojkem 3131, automatickým strojkem kompletně vyvinutým a vyrobeným Rolexem. Vlásek je vyroben z modrého Parachromu, což je Rolexem patentovaná exkluzivní slitina. Nereaguje na působení magnetického pole, lépe odolává teplotním rozdílům a je až 10krát přesnější po absolvování nárazu než tradiční vlásky. Frekvence strojku je 4 Hz (28 800 kmitů za vteřinu) a rezerva chodu 48 hodin.

Jako všechny hodinky Rolex z kolekce Oyster má Rolex Air-King garantovanou vodotěsnost 100 metrů. Ocelový tah je vybaven systémem Easylink, který umožňuje nositeli hodinek jednoduchou úpravu délky tahu až o 5 mm.