Jaké jsou Tudor Black Bay Fifty Eight „Navy Blue“?

Publikováno: 18.12.2020
Rubrika: Představení hodinek
Jaké jsou Tudor Black Bay Fifty Eight „Navy Blue“?

Letošní novinka Tudoru z veleúspěšné retro potápěčské řady Black Bay šla ještě více ke kořenům. Rozměrem pouzdra a barevností číselníku se velmi přiblížila své historické předloze, svého času sloužící u francouzského námořnictva. Zkušenost z jejich týdenního nošení ukazuje, že přes svůj historický odkaz jde o hodinky skvělé pro každodenní nošení i v roce 2020.

První dojem z nošení nových Black Bay Fifty-Eight je „pohodlí“. I když velikost pouzdra odpovídá svému vzoru z 50. let, je mohutné tak akorát, jak se na potápěčské hodinky sluší. Díky dobře zvolené šířce lunety působí na zápěstí opticky větší, než některé větší hodinky. Člověk cítí na ruce „hodnotu“, ale jen, když o to stojí.

Týden s Tudorem BB 58 Navy

Ergonomie

Výrazně se na příjemném dojmu z nošení podílí textilní pásek. Zapomeňte za nylonové NATO pásky jiných značek. Žakárová pletenina na Tudorech je úplně jiná liga. Materiál všemi smysly připomíná spíš luxusní kravatu. To je kvalita, která se nedá vystihnout sebelepší promo fotkou.

Na celkovém pozitivním dojmu z hodinek má velkou zásluhu také barva číselníku a lunety. Zvolený odstín zhruba odpovídá historickému vzoru, jenž sloužil francouzskému námořnictvuAle spíše než retro působí svěže, současně a člověk se na tu hluboce modrou parádu zkrátka rád dívá, ačkoliv zrovna nepotřebuje vědět, kolik je hodin.

TUDOR BLACK BAY FIFTY-EIGHT

Robustnost

Starosvětská poctivá mechanická práce vydrží nejvíc. Strojek Tudorů v sobě nese know-how několika generací švýcarských hodinářů, pásek je upleten na strojích z 19. století.

Tudory jsou pověstné svou robustností a spolehlivostí. Black Bay ve verzi 58 s pouzdrem o průměru 39 mm a na pleteném pásku může být partnerem pro skutečný sport. Nositel o nich ví, ale neupozorňují na sebe zbytečně moc ani v případě jízdy na silničním kole po tradičně nekvalitních českých okreskách (vyzkoušeno). Tep a kilometry nezměří, ale od čeho máme druhé zápěstí...

S Tudorem na kole

I když mají Black Bay DNA časomír pro vojenské potápěče, kde si na eleganci a společenský status není třeba hrát, jsou to hodinky elegantní – a to velmi. Právě verze „Navy Blue“, ještě více než ostatní provedení této řady, odvede dobrou práci i na důležitých jednáních nebo v „dobré společnosti“.

Vlastní pohon 

Když Tudor poprvé představil vlastní strojek, bylo to pro mnohé překvapení. To se ještě vystupňovalo po zjištění, že ve strojku pracuje křemíkový vlásek odolný vůči magnetickým polím. Rolex tuto výsadu svěřil i své sesterské značce. Zvuk manufakturního strojku je z útrob výborně izolovaného pouzdra za normálních okolností (běžný akusticky smog) sotva slyšitelný. Minimum mechanických šelestů dává tušit, že tohle srdce je ve skvělé formě.

Autor: Pavel Hrůza