Rolex Oyster Perpetual – Rolex v nejčistější podobě

Publikováno: 12.3.2019
Rubrika: Představení hodinek
Rolex Oyster Perpetual – Rolex v nejčistější podobě

Rolex nikdy neměl a téměř určitě mít nebude model orientovaný na nízkou cenu, aby nalákal nový okruh zákazníků. Zkrátka to nemá zapotřebí. Přesto jeden model můžeme považovat za vstupní bránu do osobitého světa této značky.

Esence Rolex

Tím modelem je právě Rolex Oyster Perpetual. Je esencí všeho, co věhlasná značka ztělesňuje, přitom si neklade jiný cíl, než prostřednictvím tří ruček spolehlivě a přesně zobrazovat čas.

Oyster Perpetual

Vznik vodotěsného pouzdra Oyster

Pouzdro Oyster (česky ústřice) představil Rolex už v roce 1926. Šlo nejspíš o první spolehlivě vodotěsné hodinky na světě. Jejich odolnost o rok později demonstrovala Mercedes Gleitze mediálně známým přeplaváním kanálu La Manche s hodinkami Oyster na ruce. Mimořádné vodotěsnosti bylo dosaženo pomocí šroubovací korunky, víčka pouzdra a našroubovaná byla i luneta. Hermeticky uzavřené pouzdro tak odolávalo vodě a prachu. Hodinky už neměly být křehký, opatrně nošený přístroj, poprvé se staly „hodinkami pro život, jaký je“. To byl pro hodinářství velký průlom. Pouzdro Oyster se stalo jednou ze základních esencí všech Rolexů.

 Rolex Oyster

Elegantní a robustní

Současný Rolex Oyster Perpetual je elegantní a robustní zároveň. Ladné tvary pouzdra jsou zcela nadčasové, stejně jako jeho velikost (39, 36, 34, 31 nebo 26 mm). Pouzdro vodotěsné do 100 m je vyrobeno ze speciální oceli označované Oystersteel (řada 904L), které v odolnosti vůči vnějším vlivům včetně chemikálií překonává „chirurgickou ocel“ používanou jinými značkami. Ručky a hodinové indexy nesou výraznou luminiscenci, protože o užitnou hodnotu šlo nekompromisní švýcarské značce především. Tři ručky pohání precizní automatický strojek se všemi elementy pro současný Rolex typickými, jako je například odolný modrý vlásek Parachrome.

Oyster Perpetual

Vstupní brána do světa Rolex

I tato vstupní brána do světa Rolex nese vše, co stojí za jedinečnou pověstí značky. O technice, historii i designu těchto na první pohled jednoduchých hodinek se dá mluvit hodiny. Vše, co na nich jejich nositel vidí, má svoji funkci a je vyvinuto Rolexem, byť se řada prvků časem stala standardem.

Autor: Pavel Hrůza