Tudor Black Bay Ceramic: Futuristické retro

Publikováno: 9.6.2021
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Black Bay Ceramic

Celočerné hodinky nejsou pro Tudor úplnou novinkou. Přesto se z několika důvodů vymykají zaběhlým zvyklostem této tradiční značky, která stále více nabývá na popularitě.

Úspěšnou řadu potápěčských hodinek Tudor Black Bay můžeme považovat za retrospektivní, protože designově čerpá ze slavných hodinek značky, které v minulosti prosluly svou spolehlivou službou na zápěstích členů speciálních armádních a námořních jednotek několika států.

Design

Tudor Black Bay Ceramic má  pouzdro tvarem odkazující na první potápěčské tudory, jedním směrem otočnou lunetu s minutovou stupnicí, výrazné ručky ve tvaru snowflake, nápadné indexy s bohatou luminiscencí a retro lahůdku, jako je například klenuté safírové sklíčko připomínající plexi skla průkopnických potápěčských hodinek. Jak se patří pro hodinky Tudor z řady Heritage, tak již samozřejmostí je velká, zašroubovatelná korunka s emblémem tudorovské růže, která odkazuje na bohatou historii značky. Dosud vše při starém dobrém.

Největší změnu – pokud odhlédneme od černé barvy, ve které jsou vyvedeny prakticky celé hodinky kromě ruček a indexů – poznáte už hned, když je vezmete do ruky. Nízká hmotnost a na dotek příjemný povrch pouzdra prozrazuje, že se zde nejedná o chladnou ocel v černé povrchové úpravě, ale o čistě keramické pouzdro. Z tohoto high-tech materiálu, byť s jinou povrchovou úpravou, je vyvedena i vložka ocelové lunety. Kromě příjemného nošení, si může být nositel celkem jistý, že hodinky nepoškrábe a uchovají si dlouho svůj původní vzhled.

Černý je také hybridní pásek z kůže a kaučuku, jeho ocelová spona v PVD úpravě a rovněž manufakturní strojek MT5602-1U s nadstandardní rezervou chodu 70 hodin a křemíkovými částmi odolnými vůči magnetismu. Proč ale zmiňujeme černou povrchovou úpravu strojku u hodinek Tudor? Je totiž možné jej vidět přes skleněné víko pouzdra! Ano, tento zcela „netudorovský“ a „nerolexovský“ okázalý prvek se začíná objevovat i u Tudoru a spousta zákazníků to vítá.

Černá přesnost

Strojek se pyšní certifikací Master Chronometer, který mu udělila organizace METAS. Že vám to nic neříká? Tak vězte, že aby jej hodinky získaly, musí jít o chronometr certifikovaný COSCodpovídat standardu Swiss Made. To je však jen začátek. Dále časomíra musí podstoupit sérii testů v 6 různých polohách při dvou teplotních úrovních a při dvou úrovních natažení péra strojku (100% a 33%). Odchylka může být maximálně 5 vteřin za den. Dále nové Tudor Black Bay Ceramic musí být vodotěsné do 200 m, vydržet magnetické pole o síle 15 000 gauss a vydržet v chodu bez nátahu 70 hodin. Tedy standard, na který ani drtivá většina švýcarských hodinek nedosáhne.

Sportovně elegantní hodinky od Tudoru v tomto provedení získávají na atraktivitě především mimo oblast puristů. Kdo touží po absolutně univerzálních hodinkách, které se hodí ke každé příležitosti, vydrží všechno a přežijí svého majitele, možná je s hledáním poblíž svého cíle.

Autor: Pavel Hrůza