Tudor Pelagos FXD Marine Nationale: Pro službu i civil

Publikováno: 1.12.2021
Rubrika: Představení hodinek
Tudor Pelagos FXD Marine Nationale: Pro službu i civil

Hodinky Tudor Pelagos FXD byly vyvinuty ve spolupráci s bojovými potápěči Commando Hubert, elitní jednotkou Commandos Marine, která je součástí speciálních sil francouzského námořnictva Marine Nationale. Potápěči se tajně pohybují pod vodou ve dvojicích a Pelagos FXD je jedním z nástrojů, které používají k navigaci pod hladinou. Jak znalci vědí, model FXD oživuje vztahy, které Tudor udržoval s francouzským námořnictvem po několik desetiletí počínaje 50. lety 20. století, kdy hodinářská firma poprvé dodávala námořnictvu potápěčské hodinky.

Fotky modelu Tudor Pelagos FXD Marine Nationale unikly na internet ještě před uvedením na trh – ambasador značky David Beckham je nechtěně odhalil na svém instagramovém účtu. Přesto se oficiální představení neobešlo bez určité míry překvapení.

Ve službě

Pelagos FXD jsou tak možná jediné současné hodinky ve svém segmentu, které jsou vyvinuty pro vojenské účely a jsou v současné době aktivně využívány u armádních jednotek. Tím se FXD odlišují od hodinek jiných značek, které dodávají vojenským útvarům civilní hodinky se znakem jednotky, a to převážně jen z marketingových důvodů.

Co je na FXD jiného oproti klasickým Pelagosům? Sběratelé by možná očekávali více detailů, kterými se model odliší od standardního modelu. Tudor však nevyrábí hodinky pro službu v trezoru a natahovače, ale skutečný vojenský nástroj financovaný z daní občanů, takže zde není prostor pro jakoukoliv samoúčelnost. Tato čistota konceptu je sama o sobě přitažlivá.

I když Pelagos FXD mají 42 mm pouzdro jako většina potápěčských hodinek Tudor, je nápadně tenčí, což mu dodává přitažlivě plochý profil. Modrá barva je navíc tmavšího odstínu – je tmavší než modrá na modelu Pelagos a více „námořnická“ než na modelu Black Bay Fifty-Eight. Pak je tu zkratka FXD, která znamená „fixed“ – pásky tu nejsou upevněny na teleskopické stěžejky, jako u většiny hodinek, ale jsou provlečeny skrz otvor přímo v titanovém pouzdru. Spojení hodinek s páskem je tak maximálně spolehlivé za jakékoliv situace.

Jak na bojišti, tak na cvičišti

Civilní model FXD je v podstatě totožný se skutečnými hodinkami vojenské specifikace vydávanými potápěčům MN, až na dva prvky. Jedním z rozdílů je zadní strana pouzdra, která je na hodinkách pro armádu jednodušší a je na ní pouze vyryto "M.N." a rok vydání. Druhým rozdílem je text na číselníku nad šestou hodinou – vojenské hodinky se obejdou bez označení chronometru. Ve všech ostatních ohledech jsou hodinky FXD shodné s hodinkami z vojenské edice, což je skvělé.

Titanové pouzdro průměr 42 mm, což je stejný průměr jako u většiny potápěčských hodinek Tudor. S výškou 12,75 mm jsou však hodinky FXD o dost tenčí než model Pelagos, který má 14,2 mm. Ve srovnání s hodinkami Pelagos má model FXD znatelně plošší zadní stranu. Důležitější je, co se skrývá pod víčkem. Manufakturní strojek MT5602 patří ve své třídě k nejvybavenějším strojkům – disponuje křemíkovým vláskem a také 70hodinovou rezervou chodu.

Pouzdro je zpracováno obvyklým způsobem značky Tudor. Má ostré, čisté linie s výraznou definicí a ostrými hranami. Každý povrch je kartáčovaný, zatímco oběma směry otočná luneta je z matné modré keramiky. Ta má také výraznější vroubkování než u jiných potápěčských hodinek Tudor, což umožňuje jistější úchop.

Dalším atraktivním prvkem Tudor Pelagos FXD je jeho řemínek, resp. řemínky, jelikož se dodává ve dvou variantách. Oba řemínky, textilní a pryžový, jsou pro hodinky jedinečné, neboť byly vyvinuty speciálně pro ně. Každý z nich má vlastní přezku, která se na jiných modelech Tudor nevyskytuje.

Zadní strana pouzdra je pevná a je na ní vyobrazen jak emblém Marine Nationale, tak historicky inspirovaný rok výroby. Historické potápěčské hodinky námořnictva nesly na zadní straně stejné označení "M.N." a rok výroby, což vysvětluje rytinu na hodinkách FXD. Tudor je nyní oficiálním dodavatelem bojových potápěčů francouzského námořnictva, a to je potřeba náležitě prezentovat.

Autor: Pavel Hrůza