Ukažme si ručky

Publikováno: 5.2.2021
Rubrika: Představení hodinek
Ukažme si ručky

Ručky jsou bezpochyby ta nejdůležitější část hodinek. Díky nim je možné určit čas vlastně i bez číselníku, což by obráceně samozřejmě nešlo. Jejich typů existuje velké množství a většina z nich má nějaké jméno. Podívejme se na ty nejznámější.

Alpha

Jeden z nejrozšířenějších typů hodinových ruček. Má elegantní tvar dlouhého tenkého trojúhelníku, který se zároveň krátce zužuje u základny, kde navazuje na osu. Tento typ se často používá u společenských hodinek. Příkladem můžou být modely z kolekce Rolex Cellini.

Dauphine

Mají podobný základní tvar jako alpha, liší se však tím, že ručky přesahují za osu a zužují se až za ní. Působí tak o něco masivněji. Slovo „dauphine“ je historický výraz pro francouzského následníka trůnu a dobře se hodí k aristokratické eleganci tohoto typu ručiček. Tento typ ruček nalezneme u většiny modelů Balmain Tradition.

Arrow

Arrow, tedy šipka nebo šíp, označuje masivní tvar víceméně rovnostranného trojúhelníku. V případě hodinek Rado na obrázku je použit u  hodinové ručky, ale dá se najít také na GMT ručce Rolex GMT Master. 

           


Sword

Neboli meč. Je v podstatě obráceným tvarem alpha ruček, tedy začíná úzce u osy, postupně se rozšiřuje a je zakončený krátkou špičkou. Může mít různou průměrnou šířku, i když u těch masivnějších se už jedná spíš o typ „plongeur“. Tento typ ruček je typický například pro hodinky Longines Flagship

Baton

Typ baton (obušek) je velmi decentní, má stejnou šířku po celé délce ručičky a není zakončen špičkou. Používá se u společenských hodinek. Rozšířené použití je v řadě Rolex Datejust

 

Stick

Stick je vlastně extrémní varianta batonu. Ručka je ještě delší a útlejší, ale stále v uniformní šířce. Ručky Stick nalezneme například u vintage hodinek Glashütte Original inspirovaných 60. léty.

Pencil

Forma batonu, u které jsou ručičky zakončené krátkou špičkou a připomínají tak tužku. Příkladem jsou hodinky z řady Longines Heritage Military

 

Paddle

Masivní tvar s uniformní šířkou, zakončený rovně kvůli možnosti využít maximální plochu pro luminiscenční materiál a opatřený tenkou stopkou, která umožňuje přesnější čtení času. Pojmenovaný podle podobnosti s pádlem (paddle). Typický například u modelů Tissot PRS 516.


Syringe

Syringe znamená injekční stříkačku. Od pádla se liší tím, že se konec před stopkou zužuje do špičky (minutová ručka na obrázku). Příklad použití je u celé řady modelů Bretiling Professional.


Obelisk

Obelisk je jakousi kombinací typů pencil a alpha. Ručky bývají masivnější, postupně se zužují (jako alpha) a jsou zakončené krátkou špičkou (jako pencil). Připomínají egyptský obelisk, podle kterého se také jmenují. Ručky obelisk nalezneme například v modelech Tissot T-Race.

 


 

Leaf

Oproti předchozím geometrickým tvarům má typ leaf (list) ladné křivky inspirované siluetou listů trávy. Příkladem jsou hodinky z řady Longines Master Collection.

  

Spade

Podobně jako u typu leaf jde v případě hodinové ručky na obrázku o přírodní tvar inspirovaný listím stromů a nazvaný podle karetního symbolu „piky“. Ručky toho typu můžeme nalézt například u řady Longines Heritage Military. 

 

Cathedral

Katedrálový typ je velmi specifický a snadno identifikovatelný. Je pojmenován podle podobnosti s vitrážovými okny středověkých katedrál, ale plní především pragmatickou funkci bezpečného upevnění velkého množství luminiscenčního materiálu na pilotních a potápěčských hodinkách. Typickým příkladem jsou hodinky Zenith Pilot.

Mercedes

Ikonický tvar hodinových ruček Rolex, konkrétně pilotních a potápěčských modelů, jako jsou GMT Master nebo SubmarinerSvoji přezdívku získal díky podobnosti se znakem automobilů Mercedes. Jde prakticky o katedrálový typ ručky.  

Brequet

Tento tradiční typ ruček nese jméno legendárního hodináře a vynálezce Abrahama Louise Brequeta. Stojí za povšimnutí, že kruhový obrys na konci ručky není pravidelný a spíše připomíná tvar srpku měsíce. Hodinky na obrázku jsou mimochodem zajímavé také tím, že vteřinová ručka slouží svým druhým koncem (typu spade) jako ukazatel na sekundárním vnitřním číselníku. Příkladem mohou být hodinky z řady Longines Heritage Avigation.


  

Lollipop

Další identifikační prvek sportovních hodinek Rolex, vteřinová ručka humorně pojmenovaná lollipop (lízátko) je de facto minimalistickým ztvárněním ručky brequet. Ručičku lolipop můžeme nalézt například u modelů Rolex Sea-Dweller nebo Rolex Submariner.

 

Snowflake

Snowflake (sněhová vločka) je exkluzivním typem hodinových ruček značky Tudor. Konkrétně ji můžeme spatřit u řady Black Bay Pelagos. Podobný (zkosenější) tvar lze najít na některých modelech značky Longines.

Skeleton 

Nejedná se o tvar ruček jako takový. Výrazem skeleton se označují ručky, skrze než je možno vidět – stejně tak, jako se ten samý výraz používá pro číselníky, přes které lze pozorovat hodinový strojek nebo jeho část. Příkladem mohou být hodinky Tissot V8 Quartz.


Autor: Vratislav Šmelhaus