Aukční rekord pro jedinečné Rolex Daytona

Publikováno: 4.8.2020
Rubrika: Aukce hodinek
Aukční rekord pro jedinečné Rolex Daytona

Vzácné Daytony se na nedávné aukci Sotheby's v Hongkongu vydražily za 3,27 milionu dolarů. Vytvořily tak nový aukční rekord pro automatické Daytony.

Nejspíš jediné platinové Rolex Cosmograph Daytona s číselníkem z modrého drahokamu lapis lazuli byly na aukci hodinek Sotheby's v Hongkongu 11.července 2020 hvězdnou atrakcí.

Modrý unikát

Hodinky ref. 16516 se prodaly za 25,37 milionu HK, což je 3,27 milionu USD včetně poplatků. Nastavily tak nový světový rekord pro Daytony se strojkem s automatickým nátahem. Nejdražší dosud prodané Rolex Daytona zůstávají nadále hodinky, které patřily Paulu Newmanovi. Ty se prodaly za 17,75 milionu USD na aukci Phillips v říjnu 2017. Jednalo se o hodinky z původní série a s manuálním nátahem.

Hodinky s číselníkem z lapis lazuli byly vyrobeny přibližně v roce 1999, tedy na konci období, kdy Rolex osazoval Daytony automatickými strojky Zenith El Primero (podladěnými na frekvenci 4HZ). Rolex je používal od roku 1988, v roce 2000 je nahradil vlastním strojkem s automatickým nátahem.

Rolex Cosmograph Daytona, ref. 16516

Lapis lazuli, drahý kámen ceněný již od starověku pro svoji výraznou modrou barvu, se obvykle vyskytuje jako složenina modrého lazuritu, kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí. V hojné míře se nachází v Afghánistánu, v Rusku blízko jezera Bajkal a v Chile.

Už v říjnu 2018 Sotheby's vydražili podobné platinové Daytony s číselníkem z černé perleti, cena tehdy dosáhla 872 100 USD. Využití platiny v řadě Cosmograph Daytona je naprosto výjimečné.

Zdroj: sothebys.com