Rolex v prosincových aukcích

Publikováno: 23.12.2019
Rubrika: Aukce hodinek
Rolex v prosincových aukcích

Nejen nás, ale sběratele z celého světa zaujaly dva modely Rolex, o něž se licitovalo při poslední aukci hodinek nazvané „Game changers“. Jak se na Rolex patří, každá z těchto aukcí se dočkala svého vlastního rekordu.

Jedny a jediné – Day-Date Jacka Nicklause

V aukčním domě Phillips se odehrála rekordní dražba hodinek Rolex Day-Date. Na 1,22 milionu dolarů (téměř 28 mil. Kč) se zde vyšplhala cena hodinek, které dostal v roce 1967 světoznámý golfista Jack Nicklaus. Celá částka připadne charitě Nicklaus Children's Health Care Foundation.

Nicklausovy hodinky Day-Date z 18kt žlutého zlata jsou golfistovy první a jediné hodinky. Nosil je skoro denně po více než padesát let, jsou s ním zachyceny na fotografiích z přebírání několika vítězných trofejí a tvoří pevnou součást jeho skvělého profesního i osobního příběhu. Právě tento aspekt vyvolal mezi sběrateli tak enormní zájem. Lze přitom očekávat, že hodnota těchto hodinek v čase dále poroste.

Vyvolávací cena byla stanovena na 500.000 dolarů. Poprvé byla tato částka nabídnuta už během představování hodinek. Na končenou částku 1.000.000 dolarů hodinky dosáhly jen po pár minutách aukce. Další zajímavostí je, že podle záznamů největších aukčních domů nebyl tento model ještě nikdy prodán za více než 500.000 dolarů.

Z Apokalypsy do aukční síně

Druhým modelem, jenž si získal pozornost široké veřejnosti, byly hodinky Rolex GMT-Master. Je to upravený model, který si v roce 1979 zahrál na zápěstí Marlona Branda ve filmu Apokalypsa. (Jedná se o model, o němž jsme již dříve psali.) Dražba, oznámená v červenci, se uskutečnila 10. prosince 2019. Rolexy z Apokalypsy se při ní vydražily za 1.610.000 dolarů (1.952.000 dolarů včetně poplatků).

Tyto hodinky z roku 1972 jsou vybaveny funkcí GMT a mají ocelové pouzdro o průměru 39 mm s kalibrem 1570. Netypicky je tento model na koženém řemínku. Na spodním víčku má navíc vygravírovaný nápis „M. Brando. Tento nápis prý zhotovil herec sám; právě on také odstranil z modelu lunetu a nahradil ocelový pásek koženým. Důvodem byl fakt, že se tvůrcům Apokalypsy zdály hodinky příliš hodnotné.

Při zařazení do dražby nechtěli představitelé aukční síně spekulovat o reálné ceně hodinek, odhad byl pouze na vyžádání. Nakonec byly hodinky vydraženy za cenu 1.610.000 dolarů. Tuto nabídka proběhla online. Aukční dům Phillips udává, že online nabídky, které během aukce přišly, byly absolutně nejvyšší, jaké kdy při aukci hodinek zaregistroval.

Zdroj: Hodinkee.com