zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Rolex v prosincových aukcích

Při poslední aukci hodinek z kategorie nazvané „Game changers“ se licitovalo o dva modely Rolex, které zaujaly nejen nás, ale i sběratele z celého světa. Zároveň, jak se u Rolexu patří, se obě aukce dočkaly nějakého rekordu.  

Rolex v prosincových aukcích

Jedny a jediné – Day-Date Jacka Nicklause

Nejdráže vydraženými hodinkami Rolex Day-Date se staly hodinky, které dostal legendární golfista Jack Nicklaus v roce 1967. V aukčním domě Phillips se vydražily za 1,22 milionu dolarů (téměř 28 mil. Kč). Celá tato částka připadne jeho charitě Nicklaus Children's Health Care Foundation.

Tyto hodinky z 18kt žlutého zlata jsou Nicklausovy první a jediné hodinky, které nosil skoro denně po více než 50 let. Jsou s ním zachyceny na fotografiích z přebírání několika vítězných trofejí a jsou součástí jeho skvělého profesního i osobního příběhu. Právě tato exkluzivita vyvolala mezi sběrateli zájem a očekává se, že hodnota hodinek v čase poroste.

Vyvolávací cena stanovena na 500.000 dolarů, tato částka byla nabídnuta ještě během představování hodinek. Na konečnou částku milionu dolarů dosáhli po pár minutách aukce. Další zajímavostí je, že podle záznamů největších aukčních domů tento model ještě nikdy nebyl prodán za více než 500 tisíc dolarů.

Z Apokalypsy do aukční síně

Druhým modelem, který si získal pozornost široké veřejnosti, byly hodinky Rolex GMT-Master, o kterých jsem již jednou psali a které si zahrály ve filmu Apokalypsa z roku 1979 na zápěstí Marlona Branda. Po oznámení o dražbě, které proběhlo v červenci, se 10. prosince 2019 vydražily za 1,61 milionu dolarů (1,952 milionu dolarů včetně poplatků).

Tyto hodinky z roku 1972 s ocelovým pouzdrem o průměru 39 mm s kalibrem 1570 jsou na kaučukovém řemínku a jsou vybaveny funkcí GMT. Na spodním víčku je vygravírovaný nápis „M. Brando“, který prý zhotovil herec sám. Odstranil také lunetu a ocelový pásek nahradil kaučukovým, jelikož tvůrcům filmu se zdály hodinky příliš hodnotné.

Při zařazení do dražby nechtěli představitelé aukční síně spekulovat o reálné ceně hodinek. Odhad byl pouze na vyžádání. Nakonec byly hodinky vydraženy za cenu 1,61 milionu dolarů. Tuto nabídka proběhla online. Aukční dům Phillips tvrdí, že online nabídky, které během aukci přišly, byly ty nejvyšší, jaké kdy při aukci hodinek zaregistroval. 

Zdroj: Hodinkee.com