zavřít
Každá vteřina Magazín Hodinářství Bechyně

Historie značky Glashütte Original

Kořeny značky Glashütte Original, která je nejvýznamnějším nositelem odkazu německé hodinářské tradice, sahají až do roku 1845, kdy se v městečku Glashütte poblíž Drážďan usadili první mistři hodináři. Historie značky je vlastně historií celé saské hodinářské oblasti.

Historie značky Glashütte Original

1951 – VYVLASTNĚNÍ

Po vzniku Německé demokratické republiky byly kvůli obtížným politickým podmínkám všechny nezávislé společnosti v Glashütte spojeny do jediné: VEB Glashütter Uhrenbetriebe (GUB). Mechanické hodinky jsou nadále vyvíjeny, vyráběny a montovány v Glashütte pod značkou Glashütte Original, která byla vytvořena v roce 1921. Inovace a efektivita výroby umožnily značce přežít socialistickou éru a vytvořily dobrý základ pro pozdější rozvoj.

1978 – PŘEDÁVÁNÍ ZNALOSTÍ

Rostoucí mezinárodní poptávka po přesných hodinkách z Glashütte vyžaduje stále více vysoce specializovaných odborníků. Založení „Německé hodinářské školy“ Moritzem Großmannem tak představovalo logický a racionální krok.

1990 – NOVÝ ZAČÁTEK

S pádem berlínské zdi se VEB Glashütter Uhrenbetriebe (GUB) stává Glashütter Uhrenbetrieb GmbH. Poté začala firma s výrobou náramkových hodinek pod značkou „GUB“ a „Glashütte Original“.

1994 – RENESANCE PRAVÉ HODINAŘINY

Společnost nabírá nový směr. Noví majitelé, Heinz. W. Pfeifer a Alfred Wallner, rozšiřují paletu produktů a zlepšují kvalitu. Kromě toho firma dále rozvíjela nové komplikovanější modely, např. s kalendářem či ukazatelem fází měsíce. Proběhla tak úspěšná renesance výroby mechanických hodinek, což světový trh brzy ocenil.

2000 – POD KŘÍDLY SWATCH GROUP

Převzetí společností Swatch Group AG, která v rozvíjející se manufaktuře vidí vynikající přírůstek do portfolia svých značek. Světovou premiéru si odbyl model PanoRetroGraph, první mechanický chronograf s funkcí odpočítávání, sektorového 30minutového počítadla a trojitým odbíjením.

2002 – VLASTNÍ HODINÁŘSKÁ ŠKOLA

Činnost zahájila vlastní „Hodinářská škola Alfreda Helwiga“. Ročně školu dokončí dvanáct hodinářů a tři výrobci nástrojů.

2003 – NOVÁ MANUFAKTURA

Slavnostním otevřením nové výrobní haly začíná nová éra Glashütte Original.

2004 – OCENĚNÍ UMĚLCŮM

Glashütte Original poprvé uděluje Cenu SAECULUM Glashütte Original Music Festival Award, která oceňuje umělce za jejich celoživotní práci ve sféře hudby.

2005 – CENA ZA DESIGN A NOVÉ KOLEKCE

Značka se dále rozvíjí. Model PanoMaticChrono získal saskou státní cenu za design a cenu německých čtenářů Watch of the Year 2005. Dále jsou uvedeny nové významné kolekce hodinek Senator a Sport Evolution. Premiéru měla dámská řada Star Collection.
Spuštěn byl nový zákaznický časopis Momentum - Magazine for Contemporaries.

2008 – OTEVŘENÍ MUZEA HODINEK

Německé muzeum hodinek Glashütte debutovalo 22. května 2008. Muzeum bylo navrženo tak, aby ilustrovalo historii hodinářství v Glashütte a také představilo specializované výstavy zabývající se měřením času.

2012 – VSTUP DO SVĚTA FILMU

V roce 2012 se společnost stala partnerem Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně pro 61. Berlinale. Podporuje nadějné německé filmové režiséry. Představeno bylo vrcholné mistrovské dílo saských hodinářů - Grand Cosmopolite Tourbillon. Otevřen byl také nový butik v Drážďanech a nové výrobní zařízení ve Frühlingswegu.